Do zadań Działu Zbiorów należy:

• gromadzenie zbiorów muzealnych
  • inwentaryzowanie, katalogowanie i naukowe opracowywanie zbiorów
  • przechowywanie i zapewnianie bezpieczeństwa zbiorów
  • opracowywanie katalogów zbiorów oraz dokumentacji wizualnej eksponatów
  • przygotowywanie zbiorów do udostępniania, w tym dokonywanie czynności związanych z digitalizacją zbiorów

Główną część zbiorów stanowią muzealia – m.in. medale, puchary, odznaki, numizmaty, sztandary, proporce, stroje i sprzęt sportowy oraz akcesoria turystyczne, a także dzieła sztuki (rzeźba, malarstwo, grafika).

Muzeum gromadzi fotografie, negatywy i diapozytywy. Do najstarszych fotografii w zbiorach należą te ukazujące powstanie i działalność pierwszych polskich organizacji sportowych. Ważną kolekcją jest zbiór negatywów autorstwa fotoreportera Tomasza Prażmowskiego (1928 – 2019) ilustrujących najważniejsze wydarzenia sportowe II poł. XX wieku.

Ponadto, w zbiorach znajdują się pocztówki, mapy, kalendarze, afisze, plakaty, a także dokumenty archiwalne. Są to między innymi materiały dotyczące działalności organizacji i klubów sportowych oraz dokumenty prywatne. Wśród kilkutysięcznego zbioru archiwaliów znajdują się zaproszenia, dyplomy, listy, legitymacje, numery startowe, identyfikatory czy bilety z imprez sportowych.

Dział Zbiorów prowadzi bibliotekę fachową liczącą ponad 20 tysięcy woluminów. Obejmuje ona publikacje dotyczące różnorodnych aspektów sportu i turystyki, a także muzealnictwa, historii sztuki, historii i jej nauk pomocniczych. Z księgozbioru można korzystać w czytelni, po wcześniejszym umówieniu się.

Do pobrania:

Kontakt: