Informacje

Muzeum Sportu i Turystyki od początku swojego istnienia gromadzi fotografię sportową, albumy fotograficzne, negatywy. W ten sposób dokumentuje historię polskiego sportu, igrzysk olimpijskich, a także bieżące wydarzenia sportowe w Polsce i na świecie (z udziałem polskich zawodników) oraz działalność wystawienniczą i oświatową Muzeum.

Początkowo, znaczną część zbiorów fotograficznych stanowiły reprodukcje zdjęć z Gabinetu Rycin Uniwersytetu Warszawskiego, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Biblioteki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Centralnej Agencji Fotograficznej. Później zaczęto je pozyskiwać dzięki kontaktom z dawnymi i współczesnymi i sportowcami oraz fotografami.

Zbiory Archiwum Fotograficznego powiększają się również poprzez fotografowanie gromadzonych zbiorów oraz zakupy od fotoreporterów i fotografików. Jednak większość zasobów fotograficznych MSiT stanowią dary od instytucji, organizacji sportowych, a przede wszystkim od sportowców i ich rodzin.

Spośród dawnych zdjęć (powstałych przed 1939 r.) ponad tysiąc stanowią fotografie pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Ukazują one powstanie i działalność pierwszych towarzystw sportowych, prezentują sylwetki nauczycieli, zawodników i ówczesnych organizatorów sportu. Znacznie więcej fotografii ilustruje sport polski w dwudziestoleciu międzywojennym.

Archiwum Fotograficzne, wykorzystując swoje zasoby, przygotowało kilka wystaw poświęconych historii fotografii sportowej. Najważniejsze z nich: „Sport i turystyka na dawnej fotografii" (1974) oraz „Turystyka górska na dawnej fotografii" (1996).

Zasoby Archiwum Fotograficznego MSiT, oprócz swojej podstawowej funkcji dokumentowania dziejów polskiego sportu, są wykorzystywane na wielu wystawach czasowych, w publikacjach i filmach oraz są udostępniane osobom zainteresowanym.

Ze zbiorów Archiwum Fotograficznego Muzeum Sportu i Turystyki zainteresowani mogą korzystać po zapoznaniu się z regulaminem, który określa zasady komercyjnego udostępniania zasobów fotograficznych.

Do pobrania

Archiwum Fotograficzne jest czynne dla interesantówe wtorki i czwartki w godz. 9:00-15:00

tel. 22 560 37 82