W dniu 24 lipca br. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przed IV Memoriałem Kamili Skolimowskiej, zorganizowana przez Fundację Kamili Skolimowskiej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział ambasadorzy Fundacji Tomasz Majewski, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z Londynu, Piotr Małachowski, wicemistrz olimpijski z Pekinu w rzucie dyskiem, Robert Pudło, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki oraz Tomasz Jagodziński, dyrektor MSiT.

W trakcie uroczystość do Muzeum został przekazany brązowy medal Tomasza Rębisza zdobyty w pchnięciu kulą na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Będzie to pierwsze trofeum w Naszym Muzeum. Wylicytowany medal przez Tomasza Majewskiego i Piotra Małachowskiego – obaj wpłacili najwyższą kwotę - pokryje koszt rehabilitacji Malwiny Sobierajskiej, polskiej zawodniczki w rzucie młotem. Zawodniczka uległa wypadkowi podczas treningu na którym została uderzona 7-kilogramowym młotem w plecy. Po ciężkiej operacji udało uratować się życie. Podobnemu wypadkowi 11 lat temu uległ Michał Kłys dzięki staraniom Fundacji Kamili Skolimowskiej oraz Minister Sportu i Turystyki udało zebrać się odpowiednią kwotę na rehabilitację zawodnika.

Już ponad cztery lata nie ma z nami Kamili Skolimowskiej jednej z najwybitniejszych polskich sportsmenek przełomu XX i XXI wieku, mistrzyni olimpijskiej z Sydney w rzucie młotem. Jej pamięć podtrzymywana jest dzięki różnym inicjatywom, z których najważniejszą - bo najbardziej związaną ze sportem, który kochała Kamila - jest jej memoriał.
Na stadionie warszawskiego KS „Orła", tydzień po zakończeniu moskiewskich mistrzostw, 25 sierpnia br. najlepsi lekkoatleci świata, medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy wezmą udział w mityngu pod hasłem „Sport jest jeden". Podczas imprezy będzie można podziwiać takie gwiazdy lekkiej atletyki, jak: Robert Harting, niemiecki lekkoatleta w rzucie dyskiem, mistrz olimpijski z Londynu, mistrz świata i Europy, Ehsan Hadadi, irański lekkoatleta, dyskobol, srebrny medalista z Londynu, Reese Hoffa, amerykański lekkoatleta w pchnięciu kulą, brązowy medalista z Londynu, Tatiana Łysenko, rosyjska lekkoatletka w rzucie młotem, mistrzyni olimpijska z Londynu, Kim Collins lekkoatleta sprinter, mistrz świata, Anita Włodarczyk, mistrzyni świata z Berlina, wicemistrzyni olimpijska z Londynu w rzucie młotem, Piotr Małachowski wicemistrz olimpijski z Pekinu w rzucie dyskiem, Tomasz Majewski, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z Londynu.

Zawody rozpoczną się Małym Memoriałem, czyli rywalizacją młodych lekkoatletów do lat 18. Nowością w głównej części Memoriału będzie wspólny start zawodników pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Okazję do rywalizacji z naszymi mistrzami będą mieli paraolimpijczycy m.in. w rzucie dyskiem, pchnięciu kulą, w biegach. Poprzez organizację zawodów lekkoatletycznych, w których jednocześnie będą brały udział osoby pełno i niepełnosprawne organizatorzy, czyli Fundacja Kamili Skolimowskiej, chcą uświadomić Polakom, że uprawianie sportu przez obie grupy społeczne jest jednakowo ważne. Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska Kamila Skolimowska była mocno zaangażowana w pomoc osobom niepełnosprawnym, których często odwiedzała w ośrodkach pomocy społecznej. Rozpoczęła również zbieranie materiałów do pracy doktorskiej na temat sportowców niepełnosprawnych.

W czasie zawodów odbędzie się również szereg imprez towarzyszących m.in. pokazy szermierki na wózkach, koszykówki na wózkach, podnoszenia ciężarów czy tenisa stołowego osób niepełnosprawnych.

Honorowy Patronat nad ta imprezą objęła Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska.

Na zakończenie konferencji zaproszeni goście obejrzeli zwiastun filmu dokumentalnego o Tomaszu Majewskim. Projekt przewiduje 60-minutowy obraz, który będzie opowiadał o życiu codziennym naszego dwukrotnego mistrza olimpijskiego, zarówno w tym sportowym jak i prywatnym. Projekt wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Polski Komitet Olimpijski. Premiera filmu w kinach od sierpnia, później zostanie wyemitowany w telewizji.