Za nami już ósme spotkanie z okazji Nocy Muzeów organizowane przez Muzeum Sportu i Turystyki. Tegoroczna edycja przyciągnęła w nasze progi ponad tysiąc dwustu gości z Warszawy i z całej Polski – szczególne pozdrowienia dla gości z Poznania. Moc atrakcji, spotkania z legendami sportu i konkursy z nagrodami spowodowały, że tegoroczna Noc była naprawdę wyjątkowa.

Pierwszym sportowym wydarzeniem tegorocznej Nocy był pokaz szermierki w wykonaniu zawodników klubu d'Artagnan, zorganizowany dzięki Fundacji im. Feliksa Stamma. Zawodnicy nie tylko pokazali kunszt szermierczy, ale również zaprosili publiczność do sprawdzenia swoich sił we władaniu szpadą i floretem.

Kolejnym pokazem, gromadzącym jak co roku rekordową publiczność, był pokaz judo i taekwondo w wykonaniu zawodników z „Nastula Club". Sam mistrz olimpijski z Atlanty Paweł Nastula prowadził trening, w którym każdy gość Muzeum mógł wziąć udział. Efektowne przewroty oraz rzuty na matę w wykonaniu zaledwie sześcioletnich zawodników pokazały, że nawet dorosły może zostać pokonany przez odpowiednio wytrenowanych młodych adeptów judo. Na koniec tego pokazu odbyły się egzaminy na kolejne stopnie zawodnicze dla członków „Nastula Club". Każdy z widzów mógł również zmierzyć się z mistrzem oraz nauczyć się rzutów i chwytów pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej.

Kolejnym sportowym akcentem „Nocy" było spotkanie z futbolistami Warsaw Eagles, którzy przygotowali filmy ukazujące zmagania futbolowe oraz zaprezentowali niektóre tajniki gry.

Dzięki uprzejmości Pana Romualda Chałasa, Prezesa Automobilklubu Polski, zorganizowaliśmy pokaz zabytkowych samochodów rajdowych na placu przed wejściem do Muzeum. Unikalne Fiaty 125 i 126 biorące udział w wyścigach Monte Carlo, Fordy, Lancie i nawet kultowe Porche 911 rykiem sportowych wydechów ogłosiły, że wciąż są gotowe stawić czoło niejednej współczesnej sportowej wyścigówce.

Dodatkowo zwiedzający mogli również obejrzeć w kinie filmy o tematyce sportowej i alpinistycznej, wziąć udział w treningu na symulatorze do gry w golfa, zaczerpnąć informacji o prezentowanej wystawie „Polski golf" oraz o samej grze w golfa od samego Wojciecha Pijanowskiego, prezesa Stowarzyszenia Klubu Golfowego First Warsaw Golf & Country Club.

Zwiedzający mogli również podziwiać wystawy, niektóre specjalnie przygotowane na tę jedyną w roku Noc, miedzy innymi: „Historia polskiego boksu" - wystawa zorganizowana dzięki Fundacji im. Feliksa Stamma, „Kalejdoskop sportowy dawnej Warszawy" – wystawa zorganizowana z pomocą Muzeum Historycznego Miasta Warszawy. Goście mogli podziwiać ekspozycję towarzyszącą XX Przeglądowi Filmów Alpinistycznych „Noszak 1973 - Tak to się zaczęło" oraz wystawę historycznych pocztówek o tematyce alpinistycznej „Góry - o jakżeż tu miło! Jak miło".

W trakcie tegorocznej imprezy można było zmierzyć się w Mistrzostwach Muzeum w piłkarzykach, przygotowanych przez Warszawski Klub Futbolu Stołowego. W trakcie całej Nocy w Muzeum, dzięki współpracy z Historycznym Towarzystwem Sportowym, można było zrobić  pamiątkowe zdjęcie z osobami w dawnych strojach sportowych oraz dowiedzieć się wielu sportowych ciekawostek.

Wszystkie przygotowane atrakcje oraz pokazy zapowiadał zaprzyjaźniony z Muzeum – Bogdan Saternus.

Wszystkim odwiedzającym Nasze Muzeum serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie! Do zobaczenia!