16 maja br. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Historia polskiej i rosyjskiej siatkówki" przygotowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Centralne Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu w Moskwie ze zbiorów własnych. Wystawę otworzyli dyrektorzy obu instytucji Elena Istyagina – Eliseeva i Tomasz Jagodziński.

Ekspozycję tworzyły obiekty nawiązujące do największych sukcesów w piłce siatkowej obydwu krajów. Wśród najciekawszych można było zobaczyć m. in.: srebrny medal z Mistrzostw Siatkówki w Wilnie w 1928 roku - Nagroda Ośrodka Wychowania Fizycznego, proporczyk reprezentacji Polski z I Mistrzostw Europy w siatkówce kobiet w Pradze w 1949 roku, plakieta z Mistrzostw Europy w siatkówce w Sofii w 1950 roku, odznaka z Mistrzostw Świata w siatkówce kobiet i mężczyzn w Moskwa 1962 roku czy piłka z autografami reprezentacji Polski, która zdobyła Mistrzostwo Świata w Meksyku w 1974 roku.

Wszyscy goście zostali oficjalnie powitani przez Ambasadora RP w Rosji - Wojciecha Zajączkowskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Rosyjskiej Federacji Siatkówki, korpusu dyplomatycznego, dziennikarze sportowi oraz gwiazdy sportu jak: złoci medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie Jurij Panczenko i Władimir Kondra, a także reprezentanci Rosji i złoci medaliści Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie, siatkarze: Aleksiej Obmoczajew, Natalja Obmoczajewa, Siergiej Grankin i Jurij Bierieżko.

Wystawie towarzyszyła konferencja pt. „100 dni do Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn 2014 – Polska czeka na rosyjskich kibiców i turystów”. W czasie spotkania odbyło się podsumowanie dotyczące przygotowań do organizacji MŚ 2014. Swoje prezentacje wygłosili m.in. Maciej Bogusz Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Maciej Jankiewicz z Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wydarzenie zostało zrelacjonowane m.in. przez stacje telewizyjne Polsat, Rossija 2, TWC i NTV.