Komunikat

Informujemy, że w dniach 30.03 - 01.04 Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

slide
W dniu 23 czerwca br. otwarto w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie wystawę fotograficzną „Karkonosze dawniej i dziś” autorstwa Zbigniewa Kulika. Wystawa wpisuje się w obchody jubileuszu czterdziestolecia powstania Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, które do 2003 roku było zamiejscowym oddziałem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Zgromadzonych gości powitał Tomasz Jagodziński, Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz autor wystawy Zbigniew Kulik Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Na wernisaż wystawy pod honorowym patronatem Karkonosko-Izerskiego Zespołu Parlamentarnego Sejmu Rzeczypospolitej Polski przybyły Przewodnicząca Zespołu Zofia Czernow, Wiceprzewodnicząca Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli zaprzyjaźnionych muzeów. Muzeum Warszawy reprezentowała Dyrektor Ewa Nekanda – Trepka, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego Kierownik Barbara Rogalska członkini Rady Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Sebastian Glica Kierownik Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi.

Na wystawie zaprezentowano reprodukcje fotografii nieznanego niemieckiego fotografa opublikowanych na początku XX wieku przez Wydawnictwo Max Leipelt z Cieplic Śląskich Zdroju, w interesującym albumie „Wokół Śnieżki. Obrazy Karkonoszy”. Zdjęcia wykonane zostały z wielkoformatowych, szklanych negatywów, a odbitki zrobiono metodą stykową. Fotografie zachwycają doskonałą jakością. Dzięki nim możemy zobaczyć jak dawniej wyglądały Karkonosze, jak zmieniał się krajobraz górski i architektura Karpacza, Szklarskiej Poręby i Piechowic. Wystawę uświetniają współczesne zdjęcia Zbigniewa Kulika, Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, autora wystawy, a prywatnie pasjonata fotografii i Karkonoszy. Autor przedstawił współczesne oblicze tych gór w każdej porze roku. Dzięki tym zdjęciom można również zobaczyć wybrane zabytki Karkonoszy takie jak Kościół Wang czy zamek na Chojniku.

Wystawa będzie czynna do 5 września 2014 roku.