We środę 27 maja br. w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbył się wernisaż wystawy „Igrzyska za drutami", przygotowanej w 70. rocznicę zawodów sportowych pod nazwą „Rok Olimpijski w IIC", rozgrywanych w oflagu IIC Woldenberg. Jest to jej trzecia odsłona po uprzedniej prezentacji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz w Muzeum Niepodległości.

Ekspozycja objęta została honorowym patronatem przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Radosława Sikorskiego. Po raz pierwszy w historii wystawa przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki prezentowana jest w polskim parlamencie.

Uroczystego otwarcia dokonał Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Radosław Sikorski oraz Dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński, który powitał licznie zebranych gości oraz opowiedział o unikalnej na światową skalę kolekcji pamiątek związanej ze sportem w obozach jenieckich, będącej własnością Muzeum.

Wśród licznie zebranych gości byli m.in.: Borys Budka - Minister Sprawiedliwości, Elżbieta Radziszewska - Wicemarszałek Sejmu, Jerzy Fedorowicz - zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Krzysztof Hećman - Burmistrz Kętrzyna, Andrzej Pietrasik – Burmistrz Płońska, Irena Zmaczyńska - Dyrektor Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie, Wiesław Dembek - Prezes Stowarzyszenia Woldenberczyków oraz członkowie Stowarzyszenia.

Polski Parlament reprezentowali m.in.: Jagna Marczułajtis-Walczak, Zbigniew Pacelt, Franciszek Stefaniuk, Wojciech Ziemniak oraz senator Andrzej Person.

Ze środowiska piłkarskiego gościliśmy Michała Listkiewicza – byłego prezesa PZPN oraz Roberta Skowrona – Prezesa Lubuskiego Związku Piłki Nożnej. Nie zabrakło także przedstawicieli Rady Muzeum z profesorem Wojciechem Zabłockim i Dyrektorem Tadeuszem Skoczkiem na czele.

Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i Fundacją im. Władysława Orkana. Na ekspozycji wykorzystano także zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych Romana Babuta.