Najcenniejszy eksponat Muzeum powrócił z konserwacji
11 kwietnia br. odbyło się uroczyste odsłonięcie - kajaka św. Jana Pawła II na ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. abp. Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce; bp. Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców; ksiądz Edward Pleń, kapelan polskich sportowców; Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki podziękował naszym gościom za przybycie i podarował dwie akwarele Wojciecha Zabłockiego, przewodniczącego Rady Muzeum.

Rozpoczęcie renowacji nastąpiło 14 października 2015 r.

Dzięki pomocy Katolickiego Centrum Dobre Miejsce oraz przychylności stoczni jachtowej Migal Marine przy czynnym udziale młodzieży z Sekcji Żeglarskiej z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Gliniance, których przedstawiciele otrzymali z rąk Dyrektora pamiątkowe medale 60-lecia Muzeum, zakończono prace konserwatorskie nad kajakiem Karola Wojtyły.

Kajak typu „Pelikan” o składanej konstrukcji drewniano – brezentowej jest jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum. Oryginalnie wyposażony w maszt i żagiel umożliwiał również żeglowanie przy sprzyjających warunkach wiatrowych (do 3B). Kajak nazwany „Tłusty Bąk” był użytkowany przez Papieża podczas wakacyjnych spływów z młodzieżą akademicką.

Szczególne podziękowania należą się ks. Bogusławowi Jankowskiemu – Dyrektorowi Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce” (fundatorowi konserwacji), Michałowi Migalowi – właścicielowi stoczni Migal Marine, Małgorzacie Bieńkowskiej z firmy Kajaki Margaret za pomoc w konserwacji obiektu.

Patronat nad projektem objęli Radio Plus i MAGAZYN „Wiosło”.

Dobre Miejsce Magazyn Wiosło