Wystawa "100 lat Legii Warszawa"
W Muzeum Sportu i Turystyki można już zwiedzać wystawę pt. „Sto lat Legii”. Jubileuszową ekspozycję, przygotowaną wspólnie przez Klub i MSiT, uroczyście otworzyli prezes Legii Bogusław Leśnodorski i dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński.

Na wystawie znalazło się ponad dwieście eksponatów związanych z historią Legii Warszawa, pochodzących ze zbiorów Muzeum Legii oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Największa ich część poświęcona jest piłce nożnej. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. pamiątki największych legend klubu z Łazienkowskiej, Lucjana Brychczego i Kazimierza Deyny, a także trofea przedwojenne – wśród nich pierwszy w historii medal piłkarskich mistrzostw Polski zdobyty przez Legię (1928) czy unikatowy puchar dla zwycięzcy derbowej rywalizacji Legii z Polonią, ufundowany przez dyrekcję słynnego Teatru Qui Pro Quo (1931). Legia to także inne sekcje, których w szczycie potęgi Klubu działało aż 27. Ich historię także można odnaleźć na wystawie. Wśród związanych z nimi pamiątek są m.in. dyplomy olimpijskie szermierzy Leszka Lubicz-Nycza, Adama Papee i Mariana Suskiego (1932) oraz Jerzego Pawłowskiego (1968), trofea bokserów Wiesława Rudkowskiego i Jana Szczepańskiego czy lekkoatlety Andrzeja Badeńskiego.

W licznym gronie gości uroczystego wernisażu wystawy w dniu 7 kwietnia nie zabrakło znaczących postaci polskiego sportu, w tym również tych związanych z historią Legii. Obecni byli m.in. piłkarze i trenerzy Stefan Białas, Andrzej Strejlau oraz Janusz Wójcik czy dwukrotny medalista olimpijski, szermierz Marian Sypniewski. Byli również przedstawiciele klubowych władz – obok prezesa Bogusława Leśnodorskiego także współwłaściciel Legii Maciej Wandzel i wiceprezes Jakub Szumielewicz. Prezes Leśnodorski przekazał do zbiorów Muzeum, na ręce dyrektora Tomasza Jagodzińskiego, koszulkę meczową Legii zaprojektowaną z okazji stulecia, okolicznościową piłkę, a także pamiątkowy żeton.

Podczas Nocy Muzeów wystawie będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje. Jedną z nich będzie możliwość przejazdu klubowym autokarem na trasie Muzeum Legii – Muzeum Sportu i Turystyki.

Wystawę można zwiedzać w Muzeum Sportu i Turystyki do 15 maja.