Komunikat

Informujemy, że w dniach 30.03 - 01.04 Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Debata 1000 lat bratanków
Rok Kultury Węgierskiej w Polsce wciąż trwa - do końca 2017 roku. Kilka miesięcy temu Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie prezentowało wystawę czasową pt. "Rywale na boisku. Przyjaciele na co dzień. Sportowe pojedynki polsko - węgierskie", zorganizowaną wspólnie z Muzeum Sportu i Olimpizmu w Budapeszcie oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Suplementem do niej była debata "1000 lat bratanków" na temat historycznych relacji między narodami: polskim i węgierskim, którą przeprowadziliśmy 18 stycznia 2017 r.

Naszymi prelegentami byli :
Grzegorz Górny - pisarz, publicysta
Paweł Lisicki - Redaktor Naczelny tygodnika "Do Rzeczy", pisarz
Dr Janosz Tischler - Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, historyk

Gości przywitała Wicedyrektor Muzeum Aleksandra Czechowicz Woźniak, moderatorem dyskusji był Artur Kolęda, kurator wystawy "Rywale na boisku...".

Wśród przybyłych gości był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczący Grupy Parlamentarnej Polsko - Węgierskiej, Pan Poseł Piotr Naimski.

Tematów do rozmowy było naprawdę sporo: sojusze polsko - węgierskie w średniowieczu, Król Polski Ludwik... Węgierski, jego córka - św. Jadwiga, również Król Polski (później Królowa i Patronka naszego kraju), Władysław III Warneńczyk, Stefan Batory, Józef Bem, pomoc jaką Węgrzy udzielili Polakom w krytycznych dla nas chwilach - w lecie 1920 roku i w czasie II Wojny Światowej, postawa Korpusu Węgierskiego wobec Powstania Warszawskiego. Osobną sprawą jest solidarność Polaków z Węgrami w 1956 roku.

Dyskutanci nie pominęli również historii sportowych relacji pomiędzy Polakami a Węgrami, dochodząc wspólnie do wniosku że rywalami byliśmy wyłącznie na boisku - poza nim tylko przyjaciółmi. Tytuł wyżej wymienionej wystawy był więc ze wszech miar trafny.

Patronami medialnymi debaty byli: portal historyczny "Historia.org.pl" oraz tygodnik opinii "Do Rzeczy".