W dniu 15. października b.r. świętowaliśmy 50. rocznicę XVIII Letnich Igrzysk Tokio 1964. Przed muzealną Ścianą Chwały Polskiego Olimpizmu wystąpili zaproszeni goście: olimpijczycy, trenerzy, dziennikarze.

Spotkanie było przede wszystkim okazją do wspomnień, które rozpoczęła Irena Szewińska – zdobywczyni 3 medali w 1964 r. (w sumie Polacy przywieźli wówczas aż 23 medale). Przemawiali również: Ewa Kłobukowska (zdobywczyni 2 medali), Halina Górecka, Marian Dudziak, Andrzej Zieliński oraz trener Andrzej Piotrowski. Następnie głos zabrali pięściarze: Józef Grudzień, Józef Grzesiak oraz Marian Kasprzyk (ekipa bokserska przywiozła 7 medali); siatkarki: Krystyna Czajkowska, Krystyna Jakubowska, Krystyna Krupa oraz Józefa Ledwig - zdobywczynie brązowego medalu. Na koniec tej części uroczystości wystąpili szermierze – Egon Franke, Ryszard Zub, Zbigniew Skrudlik oraz Wojciech Zabłocki (Przewodniczący Rady MSiT) - panowie zdobyli 2 medale drużynowo oraz jeden indywidualnie. Prof. Zabłocki zaprezentował własnoręcznie nagrany w 1964 r. film prezentujący chwile triumfu Polaków na XVIII Letnich Igrzyskach, ulice Tokio, moment pożegnań po zakończeniu zmagań sportowych.

Część wspomnieniową prowadził, wraz z Henrykiem Urbasiem, redaktor Tadeusz Olszański, który w 1964 roku wraz ze Zbigniewem Chmielewskim, Andrzejem Jucewiczem oraz Bohdanem Tomaszewskim towarzyszył naszej ekpie w Japonii.

Szczególnymi gośćmi Muzeum byli współorganizatorzy uroczystości: Ambasador Japonii Makoto Yamanaka oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Panowie w swoich przemówieniach podkreślili wyjątkowość tokijskich igrzysk ze względu na ilość zdobytych przez Polaków medali, debiut Japonii (jak również całego kontynentu azjatyckiego) w organizowaniu igrzysk. Pan Ambasador wspomniał również o igrzyskach planowanych na 2020 rok w Tokio, dziękując za wsparcie Polski w dążeniach do przyznania Japonii tego zaszczytu.

Gościliśmy również Ambadsadora Węgier Ivana Gyurcsika, przedstawicieli Ambasad Słowacji i Czech, członków Rady Muzeum, członków Prezydium Zarządu PKOl, działaczy polskich związków sportowych, licznie przybyłych dziennikarzy.

Muzeum, za pośrednictwem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wzbogaciło się o wyjątkowe dary: przekazaną przez Andrzeja Piotrowskiego pałeczkę ze zwycięskiego biegu kobiecej sztafety oraz o medale olimpijskie z turniejów drużynowych Melbourne 1956, Rzymu 1960 i Tokio 1964 , przekazane przez Ryszarda Zuba.

Spotkaniu towarzyszyły wspólnie przygotowane wystawy: „Tokio 1964” (zdjęcia ze zbiorów m.in. Ambasady Japonii, Instytutu Węgierskiego oraz Muzeum) oraz wystawa fotografii Ireny Szewińskiej autorstwa Janusza Szewińskiego i Leszka Fidusiewicza.

W kinie zaprezentowano film Kona Ichikavy „Tokyo Olympiad”z 1965 roku. Powtórka emisji filmu odbędzie się w sobotę, 18. października wraz z dwoma innymi filmami: „Pamiętnik z Tokio” oraz „Vera ‘68”, również na III piętrze Centrum Olimpijskiego (szczegółowy plan emisji filmów na stronach internetowych MSiT).

Na ekspozycji stałej prezentujemy zbiory Zbigniewa Chmielewskiego, Ambasady Japonii oraz własną kolekcję zbiorów związanych z XVIII Igrzyskami w Tokio.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystaw i filmów.