W dniu 20 października 2014 r. Muzeum Sportu i Turystyki oraz Instytut Papieża Jana Pawła II byli organizatorami konferencji „Wartości w sporcie na rzecz wychowania człowieka." Spotkanie miało na celu pogłębienie refleksji na temat szeroko rozumianych wartości w sporcie w aspekcie humanistycznym. Spotkanie swoją obecnością zaszczyciła polska łyżwiarka szybka Katarzyna Bachleda - Curuś, dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Vancouver i Soczi. Prelekcje wygłosili: Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński, Dyrektor Instytutu Papieża Jana Pawła II ks. prałat dr Zdzisław Struzik, prof. dr hab. Zbigniew Dziubiński Kierownik Katedry Nauk Społecznych AWF Warszawa, Wiceprzewodniczący Polskiej Akademii Olimpijskiej, dr Dominika Żukowska - Gardzińska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Krystyna Kamińska z Akademii Humanistycznej im A. Gieysztora w Pułtusku, olimpijka Katarzyna Bachleda - Curuś, Katarzyna Wiśniewska Dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Piastowie, Michał Puszkarski i Katarzyna Szymańska z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Uczestnikami konferencji była młodzież licealna, która z uwagą wysłuchała prelegentów.

Podczas spotkania ukazano podejście do sportu pedagoga, sportowca oraz Papieża św. Jana Pawła II, który przyczynił się do propagowania kultury fizycznej we współczesnym świecie. W ujęciu Papieża sport jest szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka. Oznacza to, że choć aktywność fizyczna obejmuje bezpośrednio biologiczny aspekt osoby, to jednak pojmowanie i przeżywanie sportu w sposób humanistyczny znajduje swe odzwierciedlenie w sferze psychicznej i duchowej. W przedstawione rozumienie sportu wpisuje się trud i wysiłek sportowców wkładany w polepszanie wyników sportowych i samodoskonalenie się. Ten wysiłek zasługuje na uznanie i może stać się inspiracją dla młodzieży, która w dobie współczesnej kultury potrzebuje wzorców godnych do naśladowania.