W sobotę 16 maja już po raz 12. odbyła się w stolicy Noc Muzeów. Swoje podwoje tradycyjnie otworzyło z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które przygotowało dla zwiedzających liczne atrakcje. W tym roku odwiedziło nas blisko dwa tysiące gości.

Największym wydarzeniem była prezentacja Pucharu Ligi Europy. Najcięższe ze wszystkich trofeów UEFA – ważące 15 kg i mierzące 65 cm – uroczyście odsłonił były bramkarz reprezentacji Polski Radosław Majdan. Później każdy mógł obejrzeć puchar z bliska i zrobić sobie z nim pamiątkową fotografię.

Nie zabrakło również cieszących się dużym zainteresowaniem pokazów sportów walki. Swoje umiejętności zaprezentowali szermierze Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa z olimpijką Aleksandrą Sochą, zawodnicy Warszawskiego Klubu Kendo oraz judocy z klubu mistrza olimpijskiego Pawła Nastuli (Atlanta 1996). Zwiedzający mieli także okazję porozmawiać z bohaterami pokazów. O swoich dokonaniach opowiadali również żeglarze, członkowie załogi jachtu s/y Selma, z Kapitanem Piotrem Kuźniarem, którzy ustanowili w lutym br. rekord świata w żegludze najdalej na południe (osiągnęli szerokość 78º43'926 S) oraz dokonali pierwszego polskiego wejścia na jedyny aktywny wulkan na Antarktydzie – Erebus (3 794 m n.p.m.)

Przed budynkiem Centrum Olimpijskiego coś dla siebie mogli znaleźć miłośnicy motoryzacji. Instytut Transportu Drogowego przygotowała symulator dachowania, a Komenda Policji Warszawa Śródmieście i Wojciech Pasieczny – Miasteczko Ruchu Drogowego. Można było również spróbować swoich sił w jeździe samochodami zdalnie sterowanymi. Dodatkową atrakcją była okazja obejrzenia z bliska i od środka ciężarówki ze słynnego Rajdu Dakar.

Dla zwiedzających były udostępnione również: ekspozycja stała „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu”, a także wystawy czasowe – „Słynni polscy sportowcy” w karykaturze słowackiego artysty Jozefa Hrušovskiego i fotograficzne: „Selma – Antarktyda – Wytrwałość” oraz „Szukając raju” Julity Chudko.

Muzealną kolekcję wzbogaciły nowe przekazy – członkowie załogi s/y Selma podarowali do zbiorów banderę jachtu, a Warszawski Klub Kendo miecz „shinai” używany podczas ćwiczeń i zawodów.

Obsługę rowerowego toru przeszkód oraz pomoc w ochronie Pucharu Ligi Europy zapewnili instruktorzy i harcerze skupieni w Inspektoracie Harcerskiej Służby Granicznej i Służby Zabezpieczenia Chorągwi Stołecznej ZHP.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Muzeum i już dziś zapraszamy na kolejną Noc Muzeów w maju 2016 roku!