Żegnamy Bogdana Tuszyńskiego
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego dziennikarza i historyka sportu Bogdana Tuszyńskiego (1932-2017), autorytetu i nauczyciela wielu sprawozdawców sportowych.

Zawodową drogę rozpoczął w „Przeglądzie Sportowym”, a później przez wiele lat związany był z Polskim Radiem. To on był pomysłodawcą legendarnego „Studia S-13”, audycji emitującej relacje na żywo ze spotkań piłkarskiej ekstraklasy, na której wychowało się kilka pokoleń kibiców. Nadawał również niezapomniane sprawozdania z Wyścigu Pokoju. Któż z fanów kolarstwa z tamtych lat nie pamięta jego znaku rozpoznawczego – słów: „Halo, tu helikopter!”.

Bogdan Tuszyński był również niestrudzonym badaczem historii sportu i mediów sportowych. Opublikował kilkadziesiąt książek, w tym ważne leksykony i monografie, m.in. kilkukrotnie wznawiany „Leksykon olimpijczyków polskich” (wspólnie z Henrykiem Kurzyńskim), „Księgę sportowców polskich – ofiar II wojny światowej” czy „Za cenę życia. Sport Polski Walczącej 1939-1945”.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przez lata miało w Bogdanie Tuszyńskim przyjaciela, współpracownika i darczyńcę. Po raz ostatni gościł w naszych progach we wrześniu 2015 roku, przy okazji finisażu wystawy „Peleton” Ireneusza Chmurzyńskiego.

Składamy serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie oraz bliskim.

Dyrekcja i pracownicy
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Fot.: Bogdan Tuszyński na finisażu wystawy "Peleton" Ireneusza Chmurzyńskiego w MSiT, 2015 r.