Wykład "Zapasy wczoraj, dziś i jutro"
W dniu 08.05.2017 r. przed Ścianą Chwały Polskiego Sportu odbyło się spotkanie z cyklu „Muzealne spotkania z historią” zatytułowane. „Zapasy wczoraj, dziś i jutro” z udziałem wielu pokoleń zapaśniczych.

Współorganizatorami spotkania byli dwaj mistrzowie świata: Andrzej Malina i Andrzej Supron. Ten pierwszy równo przed trzydziestu laty w styczniu 1987 roku, jako pierwszy polski zapaśnik został uznany najlepszym sportowcem Polski (za rok 1986 po triumfie w Budapeszcie) w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Andrzej Supron, mistrz świata z San Diego 1979 roku z racji niezliczonych sukcesów podczas najważniejszych imprez mistrzowskich oraz wielu innych dokonań, które na trwałe zapisały się w historii klasycznej odmiany zapasów, uznany został za jej profesora. Podczas spotkania dwaj Andrzejowie wprowadzając miłą i fantastyczną atmosferę pokazali, że w organizacji takich wydarzeń też są wielkiej klasy mistrzami i zasługują na najwyższe uznanie. Zauroczona publiczność z wypiekami na twarzach słuchała wspomnień sprzed lat okraszonych wieloma smakowitymi anegdotami. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili m.in. Józef Kacperczyk - honorowy prezes PZZ, Janusz Tracewski, Jan Żurawski, Eugeniusz Najmark, Jan Godlewski oraz Andrzej Głaz sekretarz PZZ, którego pomoc była przy organizacji spotkania niezwykle istotna. Dodatkową atrakcją była obecność tych, którzy w ostatnich dniach odnieśli wielkie sukcesy na zapaśniczych matach podczas ME w Nowym Sadzie i ME U23 w Szombathely. Monika Michalik i Roman Pacurkowski zaprezentowali swoje złote zdobycze, które rozświetliły wieczór i wlały optymizm ma lepsze jutro tej wspaniałej dyscypliny towarzyszącej olimpijskim igrzyskom od ich zarania.

Opowieściom przysłuchiwali się z wielkim zainteresowaniem najmłodsi adepci zapasów - podopieczni Radosława Radtke z UKS Talent Białołęka oraz ich starsi koledzy trenujący w SMS im. Janusza Kusocińskiego i AZS AWF z warszawskich Bielan.

Polski Związek Zapaśniczy