Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Spotkanie poświęcone pamięci red. dr. Bogdana Tuszyńskiego
W dniu 85. urodzin Bogdana Tuszyńskiego 4 lipca br. odbyło się spotkanie poświęcone Jego pamięci.

Znakomity dziennikarz sportowy, wieloletni sprawozdawca Polskiego Radia, historyk prasy i sportu. W latach 1951 - 1952 pełnił funkcję redaktora Przeglądu Sportowego, potem aż do 1981 roku był sprawozdawcą sportowym w Polskim Radiu. Przez kilka lat pełnił funkcję redaktora naczelnego redakcji sportowej. Jest autorem wielu książek, między innymi: Sprintem przez Prasę Sportową, Tytani Mikrofonu, Radio i Sport, Sportowe Pióra, 100 lat Kolarstwa Polskiego, Od Dynasów do Szurkowskiego, Złota Księga Kolarstwa Polskiego, Polscy Olimpijczycy XX wieku. Wyróżniony Srebrnym i dwukrotnie Złotym Wawrzynem Olimpijskim, trzykrotnie zdobył Złote Pióro.

W uroczystości zorganizowanej we współpracy z prof. Kajetanem Hądzelkiem i Fundacją „Centrum Edukacji Olimpijskiej” wzięli udział, oprócz najbliższej rodziny Redaktora - żony Stefanii Tuszyńskiej i córki Justyny, przyjaciele, dziennikarze m.in. Dariusz Szpakowski, Włodzimierz Szaranowicz, Jerzy Jakobsche, którzy przywołali dorobek oraz osobę wspaniałego, nieprzeciętnego dziennikarza i autorytetu. Muzeum reprezentowała Wicedyrektor Aleksandra Czechowicz Woźniak.

Spotkanie poprowadził Henryk Urbaś, który wspominał Redaktora jako człowieka z pasją, podkreślającego, że sport jest realizacją marzeń - marzeń o przekraczaniu granic, o byciu najlepszym; jako wymagającego nauczyciela, kształtującego kolejne pokolenie dziennikarzy radiowych z Włodzimierzem Szaranowiczem, Krzysztofem Miklasem, Dariuszem Szpakowskim czy Bogdanem Chruścickim na czele. We wspomnieniach zaproszonych gości wielokrotnie przewijało się jakim był wspaniałym, dokładnym w swojej pracy, ciepłym człowiekiem, zarówno w życiu zawodowym i osobistym.

Jego słynne relacje z Wyścigu Pokoju, jak również powitanie, będące wizytówką imprezy: Halo, halo! tu helikopter! Mówi Bogdan Tuszyński były inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy związali swoje zawodowe życie ze sportem.

Podczas uroczystości zaprezentowano film Pasja według Tuszyńskiego w reżyserii Henryka Jantosa. Prof. Kajetan Hędzelek przypomniał osiągnięcia red. Tuszyńskiego w dziedzinie dziennikarstwa oraz jako historyka sportu. Pani Stefanii Tuszyńskiej podarował ostatnio wydany leksykon sportowców ziemi łódzkiej. Natomiast Pani Stefania przekazała Muzeum po dwa tomy biografii Bogdana Tuszyńskiego oraz Leksykonu 1466 najlepszych zawodniczek i zawodników w kolarstwie polskim autorstwa B. Tuszyńskiego i H. Kurzyńskiego, za co serdecznie dziękujemy.

W drugiej części uroczystości odbyło się spotkanie dziennikarzy sportowych poprowadzone przez redaktora Jerzego Jakobsche, który odczytał listy gratulacyjne od Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy, Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki oraz od Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego. Uroczystość dziennikarzy odbyła się już po raz dziewiętnasty - święto ustanowili uczestnicy kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), który obradował w 1994 roku w Manchesterze. To właśnie 2 lipca 1924 roku ponad 500 dziennikarzy, wśród nich polscy sprawozdawcy, akredytowani przy Igrzyskach VIII Olimpiady w Paryżu, powołało do życia AIPS, jedyną uznawaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski organizację dziennikarzy sportowych. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości goście kontynuowali spotkanie przy poczęstunku.