Maraton w grafice - wystawa rysunków Weroniki Żurowskiej
W dniu 8 września 2017 r. o godz. 18 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbył się wernisaż wystawy Weroniki Żurowskiej, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Ecole Superieure des Arts Plastiques Saint Luc w Brukseli, pod tytułem „Maraton w grafice”. Licznie przybyłych gości powitała Dyrektor Aleksandra Czechowicz Woźniak. Obecni byli również przedstawiciele Rady Muzeum w osobach prof. Wojciecha Zabłockiego i red. Jerzego Jakobsche. Wystawa spotkała się z żywym zainteresowaniem mediów.

Pięćdziesiąt pięć zaprezentowanych rysunków to opowieść o masowym wydarzeniu sportowym, o biegaczach, o kibicach, o fragmentach miejskiego pejzażu, a także o zmaganiu się z własnymi ograniczeniami. Równolegle z rysunkami prezentowane są wypowiedzi osób, które biegają w maratonach. Prace Weroniki Żurowskiej zwracają uwagę również ze względu na różnorodność zastosowanych technik rysunkowych.

Autorka

Weronika Żurowska, urodzona w roku 1988 w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Warszawie i Ecole Supérieure des Arts Plastiques Saint Luc na Wydziale Komiksu w Brukseli. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustracją.

Wystawa

Cykl rysunków pt. Warszawski maraton to opowieść o masowym wydarzeniu sportowym, o biegaczach, o kibicach, o fragmentach miejskiego pejzażu. To także opowieść o zmaganiu się z własnymi ograniczeniami.

Fragment z recenzji Irminy Niepostyn

Rysunek możemy porównać do maratonu. Niby zwykły bieg,w którym kilka tysięcy zwyklych ludzi przemierza ulice miasta. Każdy może biec. I biegnie co sił w nogach, jak niegdyś Grecy biegli, by ostrzec Ateny przed flotą perską. Ale nie wszyscy pokonają dystans 40 kilometrów. I tak też rysunek, uprawiany przez wielu, eksperymentuje podbijając coraz to nowe terytoria.[...]Ołówek kreśli zarys, podczas gdy pastel maluje również tło wydarzenia, akryl akcentuje, węgiel mówi o wysiłku ludzi i zmaganiu się z własnymi siłami, fotografia przypomina znajomy pejzaż i znaną z telewizji wyciętą sylwetkę prezentera.

Finisaż wystawy

23 września o godz. 16 w przeddzień startu XXXIX edycji  Maratonu Warszawskiego odbył się finisaż wystawy „Maraton w grafice”. Uroczystość uświetnił występ Chóru Kameralnego „Sirenes”. Wśród gości rozlosowano nagrody przekazane przez Fundację Maratonu Warszawskiego.

Tego samego dnia w biurze zawodów Maratonu Warszawskiego (Torwar,  ul. Łazienkowska 6a) autorka wystawy przekazała osobom, które ukończyły wszystkie dotychczasowe edycje biegu prace plastyczne o tematyce sportowej.

Wystawę będzie można oglądać do 5 października.