Komunikat

Szanowni Państwo, informujemy, że Muzeum spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa, między innymi wprowadzając limit 40 osób indywidualnych na ekspozycji zwiedzających w tym samym czasie. Dla wspólnego bezpieczeństwa pamiętajcie o maseczkach. Serdecznie zapraszamy!

Program edukacyjny „Sport w Niepodległej”

Lekcje muzealne

Lekcja - Sport w Polsce Niepodległej

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na lekcję „Sport w Polsce Niepodległej” zorganizowanej specjalnie dla uczczenia 100 – lecia niepodległości. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę edukatorów muzealnych, którzy przybliżą sylwetki takich postaci jak Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura, Bronisław Czech i wielu innych. Młodzież dowie się dlaczego sportowcy ryzykowali życie w czasie potajemnych zawodów w czasach II Wojny Światowej oraz jak sport wpływał na polską drogę do wolności. Dodatkowo obejrzą relacje z najważniejszych wydarzeń sportowych ostatniego 100 - lecia i usłyszą historie o wyjątkowych bohaterach często nie tylko sportowej areny.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci klas III – VIII szkoły podstawowej oraz dla młodzieży licealnej.

Lekcja - Józef Piłsudski - założyciel legionów, przywódca państwa, protektor polskiego sportu

Zapraszamy na lekcję omawiającą życie Józefa Piłsudskiego, jego zasługi w odzyskaniu niepodległości oraz wkład w rozwój sportu w Polsce niepodległej a przede wszystkim w rozwój piłki ręcznej.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci klas VII – VIII szkoły podstawowej oraz dla młodzieży licealnej.

Mała lekcja patriotyzmu

Zapraszamy do udziału w nowej lekcji muzealnej „Mała lekcja patriotyzmu" celem lekcji jest zapoznanie uczniów z polskimi symbolami narodowymi oraz ukazanie ich obecności podczas najważniejszych uroczystości sportowych. Na zajęciach uczniowie poznają historię oraz symbolikę polskiego godła, flagi oraz hymnu. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się czym jest postawa patriotyczna. W trakcie spotkania zostaną również ukazane sylwetki wybitnych sportowców szczególnie zasłużonych dla Polski. Lekcja przewiduje zadanie aktywizujące polegające na wykonaniu Kokardy Narodowej podczas warsztatów plastycznych.

Lekcja adresowana jest dla uczniów klas I - III szkoły podstawowej

Lekcja - „Sportowym Szlakiem Niepodległości”

Prowadzone przez edukatorów zajęcia przedstawią polską drogę do wolności z perspektywy sportowych bohaterów tj.: Janusz Kusociński, Halina Konopacka czy Bronisław Czech. Uczniowie poznają ciekawe fakty i nieznane historie. Aktywnie włączą się w zajęcia poprzez poznawanie zasad orientacji w terenie i wyznaczanie współrzędnych geograficznych. Wspólnie dojdą do znaczenia słowa „Niepodległość” w kontekście historii Polski. Na uczestników czekają również zajęcia plastyczne, które pobudzą kreatywność i wyobraźnię.

Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych klas VI – VIII, uczniów gimnazjów oraz szkół średnich.

Do pobrania:

 

RezerwacjeRezerwacje

 

Konkursy

Konkurs plastyczny "Sportowy Bohater Niepodległej"

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Sportowy Bohater Niepodległej". Uczestników konkursu chcemy zachęcić do poszukiwania plastycznych inspiracji w historii polskiego sportu, z podkreśleniem jego wpływu na kształtowanie się idei patriotycznych oraz niepodległościowych.

Wprowadzenie przez władze okupacyjne w okresie wojennym utrudnień w uprawianiu sportu na ziemiach polskich było jedną z form sankcji wobec Polaków. Okupanci doskonale rozumieli, że sport stanowi ważną część polskiej kultury, a pielęgnowanie sprawności fizycznej mogłoby stać się bronią Polaków w walce z okupantem. Jednak pomimo tak silnych represji polski sport rozwijał się w najlepsze: na podwórkach kamienic, na leśnych polanach, a czasami otwarcie na istniejących boiskach dochodziło do różnego rodzaju rozgrywek: piłkarskich, lekkoatletycznych czy łuczniczych. Wydarzenia te nierzadko gromadziły tłumy ludzi, którzy choć przez chwilę pragnęli poczuć się jak w wolnym kraju. Celem tych ryzykownych działań było nie tylko szerzenie inicjatywy sportowej. Powstające w tym okresie kluby i organizacje sportowe szerzyły również działalność kulturalną i oświatową, były aktywnymi ośrodkami polskości pod zaborami. Ich zadaniem było szerzenie idei patriotycznych, krzewienie tężyzny fizycznej, przygotowanie Polaków do walki o niepodległość. Byli wśród nich między innymi: Bronisław Czech, Janusz Kusociński, Tomasz Stankiewicz, Halina Konopacka czy Jerzy Iwanow-Szajnowicz. I choć ich losy układały się czasami niezwykle różnie, łączyło je jedno- walka o niepodległą Polskę.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas VI – VIII oraz uczniów gimnazjów.

Do pobrania:

KONKURS FOTOGRAFICZNY „RODZINA – DRUŻYNA W NIEPODLEGŁEJ”

Baner konkurs POPR
W ramach obchodów jubileuszu 100. lecia odzyskania niepodległości zapraszamy młodzież z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, organizowanym przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pt. „Rodzina – drużyna w niepodległej”.

Poprzez ten konkurs chcemy zachęcić wszystkich młodych, początkujących fotografów i fotoreporterów, aby okiem swojego obiektywu zaprezentowali rodziny, które wspólnie i ponad podziałami aktywnie wypoczywają i uprawiają sport - przy tym świetnie się bawiąc. Celem konkursu jest ukazanie rodziny żyjącej w Polsce, w wolnym kraju, którą jednoczy aktywny wypoczynek i wspólne uprawianie sportu.

W konkursie może wziąć udział młodzież w wieku 12-18 lat - uczniowie szkół podstawowych (klasy VI – VIII), gimnazjalnych i średnich (od wszystkich osób niepełnoletnich biorących udział w konkursie wymagana jest zgoda i podpis rodziców albo opiekunów, który należy złożyć na Karcie zgłoszenia – załącznik Nr 1 do Regulaminu).

Zdjęcia na konkurs można przesyłać drogą pocztową lub składać osobiście w Sekretariacie Muzeum Sportu i Turystyki Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, 4 p. Centrum Olimpijskie), w terminie od 1 marca do 14 października 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego na kopercie).

Wszelkie pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum przewiduje przyznanie trzech nagród oraz trzech wyróżnień.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Do pobrania: