Wieczorem 25 marca 2014 r. uroczyście otwarto wystawę prac Edwarda Łagowskiego „Wokół rzeźby". To pierwsza wystawa zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Galerii -1 Centrum Olimpijskiego.

Wernisaż zgromadził kilkadziesiąt osób z kręgów artystycznych, kulturalnych i sportowych, które podziwiając zgromadzone rzeźby i rysunki wymieniały się uwagami i spostrzeżeniami. Goście otrzymali katalog wystawy, ufundowany przez Fundację Centrum Edukacji Olimpijskiej.

W uznaniu wieloletniej owocnej współpracy z Artystą, Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński wręczył Autorowi pamiątkowy medal – jeden z 60 wybitych przez Mennicę Polską z okazji Diamentowego Jubileuszu Muzeum.

Wystawa czynna od 26.03 do 22.04.2014 r.

„Mam dom , rodzinę, znajomych, kolegów, przyjaciół (przeciwników też), lecz żyję w świecie równoległym, w którym królują obrazy, przedmioty, kształty i formy, twarze, postaci, las, rzeka, jezioro. Wszystko to jest we mnie przetwarzane i uwrażliwiane. Moje rzeźby, obrazy, rysunki i medale są wynikiem moich obserwacji, doznań, przemyśleń, mojej wrażliwości."

Edward Łagowski

Edward Łagowski (ur. 1943) jest absolwentem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie , gdzie w latach 1964-1970 studiował na Wydziale Rzeźby. Zajmuje się rzeźbą i medalierstwem, uprawia również rysunek i malarstwo. Udział w licznych wystawach i konkursach dał artyście wiele znaczących nagród i wyróżnień . Prace jego autorstwa znajdują się w zbiorach ponad dwudziestu muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Łagowski już na początku artystycznej drogi, jednym z tematów swojej twórczości uczynił sport. Zauważony i wielokrotnie nagradzany na konkursach tej miary , co hiszpańskie Biennale „Sport w sztukach pięknych" czy Krajowe Olimpijskie Konkursy Sztuki, został po latach laureatem Wawrzynów Olimpijskich (1988, 1994), prestiżowej nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Edward Łagowski, jako jedyny dotychczas artysta, był członkiem Rady Muzeum. W zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki , od roku 1975, znalazło się aż 11 rzeźb i 20 medali artystycznych Artysty, jest to najwięcej prac jednego twórcy w naszej kolekcji muzealnej.

W ubiegłym roku Edward Łagowski skończył 70 lat. Nadszedł więc czas jubileuszowej wystawy. Założeniem obecnej prezentacji „Edward Łagowski – wokół rzeźby" (25.03 – 22.04.2014, Centrum Olimpijskie) jest pokazanie wielu obszarów działań artystycznych Jubilata. Obok tematów sportowych na wystawie prezentowane są rzeźby kameralne, portrety, a także rysunki i obrazy. Chcieliśmy pokazać Artystę zmagającego się nie tylko z problemem zaklęcia w kamieniu i drewnie emocji sportu , ale również widzącego wszędzie człowieka, zazwyczaj „pięknego i mądrego", takiego który jest nagradzany wyjątkową nagrodą „Kalos Kagathos".

Nowości w sklepie internetowym:

Dyplomy sportowe Drugiej Rzeczpospolitej
Irena Szewińska