Noc muzeów 2018

Za nami wyjątkowa Noc Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki, tym razem dedykowana wschodnim sztukom walki. Odwiedziło nas ponad 1100 osób. W nadchodzących letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zostaną po raz pierwszy rozegrane olimpijskie zawody karate. Specjalnie z tej okazji Muzeum przygotowało wyjątkowe pokazy. Pod okiem profesjonalnych instruktorów, po krótkim szkoleniu z techniki karate, każdy uczestnik mógł spróbować własnych sił w rozbijaniu cegieł i desek. Zawodnicy Stołecznego Klubu Karate OYAMA zaprezentowali wiele skomplikowanych układów kata oraz kumite. Piotr Bakoń (shihan 5 dan) zaprezentował wraz ze swoimi podopiecznymi nie tylko samo karate ale przede wszystkim zachęcał do aktywnych form spędzania wolnego czasu właśnie przez uprawianie tej wyjątkowej sztuki walki – sztuki doskonalenia swojego ciała i umysłu:

„Uczymy się tutaj walczyć i bronić. Walkę możemy wykorzystać w zawodach, a umiejętność obrony – w życiu. Własne postępy możemy sprawdzić na egzaminach, co jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży. Nasz klub należy do Polskiej Federacji Karate, istnieje więc możliwość startowania w zawodach klubowych i ogólnopolskich – w walkach i w kata, czyli w ćwiczeniach formalnych. Nie ma jednak takiego obowiązku, można poprzestać na treningach. Jest więc również miejsce dla tych z Was, którzy nie mają ochoty walczyć, a chcą jedynie poćwiczyć dla zdrowia.” Piotr Bakoń

Również pokazy Kendo wzbudziły ogromne zainteresowanie gości, co potwierdziła wysoka frekwencja. „Ken – do” po japońsku oznacza „droga miecza”. To sport wzmacniający nie tylko siłę i koncentrację , ale również przez wprowadzenie elementów medytacji przed walką, pozwalający rozwinąć się duchowo.

Oczywiście stałym elementem Nocy Muzeów było zwiedzanie wystawy Muzeum „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu” oraz uczestnictwo młodzieży w programach edukacyjnych. Dzięki uprzejmości klubu „Zdrofit” w trakcie całej Nocy można było korzystać ze sprzętu treningowego: steperów, rowerków stacjonarnych, wioseł i orbitreków, a trenerzy odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące przygotowania do treningu.

PARTNERZY NOCY W MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI W WARSZAWIE:

Lotto, Zdrofit, FUJIFILM, Stołeczny Klub OYAMA Karate, Warszawski Klub Kendo