XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

POLACY NA K2

XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz Muzeum Sportu i Turystyki, 6-8 maja 2016 r.

PROGRAM FESTIWALU

6 maja /piątek/
godz. 10:00 i 12:30
 • „Z górami przez życie 2,0” – prelekcja z prezentacją Agnieszka Tyszkiewicz i Marcin Wernik
 • Quiz
 • „Ślady na śniegu”, fragment filmu, real. Waldemar Heflich, Interpress - Film 1990, 20 min.
 • Zwiedzanie ekspozycji „Alpinizm”
 • Rozdanie nagród
Godz. 17:00
UROCZYSTE OTWARCIE XXIII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz
 • Powitanie gości - Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki
 • „Z Wandą w Komarnie” – premierowy pokaz filmu dokumentalnego Zbigniewa Dygdałowicza i Mariana Sajnoga
 • Kulisy realizacji filmu: Roman Bebak, Aleksander Lwow, Marian Sajnog
 • „K2: Marzenie o Wielkiej Górze” – Ewa Matuszewska
 • Wernisaż wystawy fotograficznej Jacka Rępalskiego „Różne oblicza Nepalu – kadry z podróży”
7 maja /sobota/
Godz. 10:15
 • „Na jednej linie”, film reż. Zofia Halota, Poltel 1988, 36 min.
 • „O każdej porze”, film reż. Andrzej Kostenko, scen. Michał Jagiełło, TVP 1999, 37 min.
Godz. 12:00
 • „Jurek”, film reż. Paweł Wysoczański, Silesia Film 2014, 73 min.
 • Spotkanie z Pawłem Wysoczańskim
Godz. 14:00
 • „Magic Line” - prelekcja Przemysława Piaseckiego
 • „Requiem”, real. Krzysztof Lang, Wanda Rutkiewicz, TVP 1988, 22 min.
Godz. 16:00
 • „Dwie próby na K2. Wyprawy 1982 i 1987/88” – prelekcja Aleksandra Lwowa
 • „Z Wandą w Komarnie” – film real. Zbigniew Dygdałowicz, Marian Sajnog, 25 min.
Godz. 18:00
 • „K2. Dotknąć nieba”, film reż. Eliza Kubarska, koprodukcja HBO Europe i Wajda Studio, 2015, 75 min.
 • Spotkanie z Elizą Kubarską - prowadzi Aleksander Lwow
 • „K2 1986. In memoriam Tadeusz Piotrowski” – Danuta Piotrowska
8 maja /niedziela/
Godz. 10:15
 • „Wszystko prawie o wyprawie”, real. Dariusz Załuski, 2006, 43 min.
 • „Dwoje na K2”, reż. Dariusz Załuski, 2013, 46 min.
Godz. 12:00
 • „Cerro Torre is calling” – prelekcja Marcina Wernika i Agnieszki Tyszkiewicz
 • „Tagas Expedition 2015”, film, 20 min. – wprowadzenie: Marcin Wernik i Anna Lipińska
Godz. 14:00
 • „Moje K2 – cztery wyprawy na drugi szczyt Ziemi” – prelekcja Leszka Cichego
 • „200 metrów do nieba”, film real. Eugeniusz Chrobak, Interpress-Film, 1975, 25 min.
 • „ Pokonać górę”, film reż. Grzegorz Zgliński, Studio Everest 1994, 25 min.
Godz. 16:00
 • „Polska wyprawa na Magic Line 1986” – prelekcja Janusza Majera
 • „Zdobywcy”, fragment filmu „K2”, real. Krzysztof Lang, Wanda Rutkiewicz, TVP 1987, 40 min.
Godz. 18:00
 • „Przez lody Bajkału” – prelekcja Jana Faściszewskiego

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu.

 

Przeglądowi towarzyszy wystawa fotograficzna JACKA RĘPALSKIEGO „RÓŻNE OBLICZA NEPALU – KADRY Z PODRÓŻY”

oraz stoiska z:

 • książkami i filmami górskimi wydawnictwa „ANNAPURNA”
 • pismami „TATERNIK” i „RATOWNICTWO GÓRSKIE”
 • pamiątkami oraz kuchnią nepalską Fundacji „ŚWIATŁO DLA HIMALAJÓW”
 • i inne

O FESTIWALU

K2 (8611 m n.p.m.), nazywana też Czogori, Godvin Austen, to najwyższa góra Karakorum, drugi co do wysokości szczyt świata. Przez wielu alpinistów jest uznawany za najtrudniejszy i najpiękniejszy spośród wszystkich 14. ośmiotysięczników.

Dwa lata temu obchodzono 60. rocznicę jego zdobycia. Dokonali tego alpiniści włoscy: Achille Compagnoni i Lino Lacedelli w dniu 31.07.1954 r.

Historia polskiego alpinizmu ma również piękne karty związane z podbojem drugiej góry świata, a rok bieżący szczególnie obfituje w okrągłe rocznice dotyczące tego wydarzenia.

Czterdzieści lat temu wyruszyła na K2 pierwsza polska wyprawa. Była to ekspedycja narodowa, zorganizowana przez Polski Związek Alpinizmu, kierowana przez Janusza Kurczaba. I chociaż w jej skład wchodziło 18 czołowych alpinistów, batalia o zdobycie góry nie przyniosła sukcesu. Triumf przyszedł 10 lat później.

W bieżącym roku przypada właśnie 30-lecie pierwszego polskiego wejścia na ten arcytrudny ośmiotysięcznik, a zarazem 30. rocznica pierwszego światowego wejścia kobiecego. Autorką obu sukcesów jest Wanda Rutkiewicz, która 23.06.1986 r. (w dniu swoich imienin), jako pierwsza z Polski i pierwsza kobieta weszła na wierzchołek K2.

Oto co powiedziała o tej szczególnej chwili: „Na szczycie stanęłam około 10:15 (…). Miałam przygotowany proporczyk biało-czerwony, miałam przygotowany woreczek, miałam przygotowaną kartkę i coś do pisania. Napisałam swoje imię, nazwisko, skąd jestem, datę wejścia i godzinę wejścia. Napisałam też: „First Woman As-cent”. Cieszyłam się, że jestem pierwszą kobietą na szczycie K2.” (z filmu „K2” Krzysztofa Langa).

Czogori był trzecim szczytem ośmiotysięcznym (po Mount Everest, 8848 m, w 1978 r. i Nanga Parbat, 8125 m, w 1985 r.) zdobytym przez Wandę. Była jedyną alpinistką na świecie, która miała taki dorobek.

W tym samym roku na szczycie K2 stanęło jeszcze czterech polskich alpinistów: Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski, którzy zdobyli południową ścianę K2 (8.07.1986) oraz Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż, którzy dokonali pierwszego całkowitego przejścia słynnej Magic Line (3.08.1986).

Jednak sukcesom Polaków towarzyszyła też wielka tragedia. W zejściu zginęli Piotrowski i Wróż. Trzecią polską ofiarą na K2 w 1986 r. była Dobrosława Miodowicz-Wolf, która zmarła z wyczerpania po nieudanej próbie osiągnięcia szczytu. W sumie 30 lat temu na drugiej górze świata śmierć poniosło 13 alpinistów różnych narodowości, w tym troje Polaków.

Dziesięć lat później, w 1996 r., szczyt K2 osiągnęło trzech kolejnych polskich alpinistów: Krzysztof Wielicki (10.08.1996), Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik (14.08.1996) wchodząc północnym filarem.

Wyczyny te oraz sukcesy Polaków w himalaizmie zimowym (wówczas 8 pierwszych wejść na szczyty ośmiotysięczne) kusiły polskich alpinistów do zmierzenia się z K2 zimą. Cel taki postawiła sobie pierwsza zimowa wyprawa na K2, kierowana przez Andrzeja Zawadę, która wyruszyła 1987/88 oraz druga zimowa wyprawa na K2, którą 2002/2003 poprowadził Krzysztof Wielicki. Próby zimowego zdobycia drugiej góry świata dotąd nie powiodły się.

W ciągu ostatnich 20. lat tylko czterem polskim alpinistom udało się stanąć na wierzchołku K2: Dariuszowi Załuskiemu (27.08.2011), Adamowi Bieleckiemu (31.07.2012), Januszowi Gołąbowi i Marcinowi Kaczkanowi (31.07.2014).

Ogółem wśród polskich zdobywców K2 jest 11 mężczyzn i wciąż tylko jedna kobieta – WANDA RUTKIEWICZ. Jej imieniem są nazywane Przeglądy Filmów Alpinistycznych, organizowane przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od 1993 roku. Tegoroczna, XXIII edycja festiwalu będzie przebiegała pod hasłem „POLACY NA K2”. Swój udział w nim zapowiedzieli zdobywcy drugiego szczytu Ziemi oraz inni znakomici polscy alpiniści, m.in. Przemysław Piasecki, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Janusz Majer, Marcin Wernik, Agnieszka Tyszkiewicz a także utalentowani i wielokrotnie nagradzani twórcy filmów: Eliza Kubarska, Paweł Wysoczański i Marian Sajnog. Jan Faściszewski przeniesie nas w krainę lodów Bajkału, a wystawa fotograficzna Jacka Rępalskiego przybliży odległy Nepal.

Przygotowaliśmy również prawdziwą ucztę filmową. Okazuje się, że ponad 20 lat od zaginięcia Wandy Rutkiewicz jest jeszcze dokument filmowy /z jej udziałem/, zrealizowany przez Mariana Sajnoga i Zbigniewa Dygdałowicza, który nie był prezentowany szerszej publiczności. Jego prapremierowy pokaz odbędzie się w czasie uroczystego otwarcia XXIII Przeglądu Filmów Alpinistycznych, 6 maja o godz. 17:00.

Inną, niezwykle ciekawą pozycją filmową, związaną zarówno z patronką naszego festiwalu, jak i jego tegorocznym tematem jest film „K2. Dotknąć nieba”, reż. Elizy Kubarskiej. Zostanie on zaprezentowany 7 maja, o godz. 18:00.

Poza tym będą Państwo mieli okazję przypomnieć sobie wspaniałe, pełne dramatyzmu wyprawy na K2 oraz na inne szczyty gór. Jeśli chodzi o najnowsze ekspedycje, to zostanie zaprezentowany film zespołu Tagas Expedition 2015, który działał i odniósł sukces w dolinie Lachit w Karakorum.

Cenną pozycją naszego tegorocznego programu będzie film „Jurek”, reż. Pawła Wysoczańskigo, który w ub. roku zdobył kilkanaście nagród na festiwalach filmowych w kraju i za granicą.

Filmem „Na jednej linie”, reż Zofii Haloty, przypomnimy Wawrzyńca Żuławskiego /z okazji setnej rocznicy jego urodzin/ - postać niezwykle ważną dla środowiska alpinistycznego, muzycznego i całej naszej kultury.

Są to tylko niektóre z naszych tegorocznych festiwalowych atrakcji. Wszystko zaś będzie się działo w dniach 6 – 8 maja w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/. Wstęp wolny!

Zapraszamy wszystkich miłośników gór, fanów wspinaczki wysokogórskiej, koneserów dobrego kina i Przyjaciół naszego Muzeum. Spotykamy się wszyscy na XXIII Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz.

Do pobrania:

Partnerzy