XXIV Przegląd Filmów Alpinistycznych - Wanda Jurek i góry
„Wanda, Jurek i góry” – to hasło XXIV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 12-14 maja b.r. w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/.

Tegoroczny Przegląd będzie przebiegał dokładnie w 25. rocznicę zaginięcia Wandy Rutkiewicz, patronki festiwalu. Ostatni raz była ona widziana 12 maja 1992 roku na wysokości około 250 metrów od wierzchołka Kangczendzongi /8598 m.n.p.m./, dziewiątego ośmiotysięcznika w jej karierze wspinaczkowej, na który planowała wejście w następnym dniu. Jednak w tym miejscu Jej ślad „urwał się”…Trzy lata później, na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Warszawie, trzynasty maja 1992 roku został uznany dniem śmierci polskiej alpinistki, „pierwszej damy światowego himalaizmu”, jak nazywano W. Rutkiewicz.

Drugą ważną rocznicą, którą świat alpinizmu obchodzi w b.r., jest 30-lecie zdobycia przez Jerzego Kukuczkę Korony Himalajów. 18 września 1987 roku wejściem na Shisha Pangmę /8013 m/ wybitny polski himalaista z Katowic zakończył „kompletowanie” 14. najwyższych szczytów na kuli ziemskiej i jako drugi człowiek świata /po Reinholdzie Messnerze/, został zdobywcą „Korony Himalajów”. Dokonał tego w ciągu dziesięciu lat i w wielkim stylu , wchodząc w większości nowymi drogami, bądź dokonując pierwszych wejść zimowych. Gratulując Kukuczce sukcesu R. Messner napisał: „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.

XXIV PFA będzie czasem przypomnienia tych wielkich gwiazd polskiego i światowego himalaizmu, które wciąż fascynują swoimi dokonaniami i swoją osobowością młode pokolenia wspinaczy oraz miłośników gór.

W ubiegłym roku byliśmy świadkami pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, dziewiąty co do wysokości szczyt Ziemi /8125 m/. 26 lutego 2016 roku zespół międzynarodowy hiszpańsko-pakistańsko-włoski /niestety bez udziału Polaków!/ ,dokonał tego historycznego wyczynu. Wydarzenie to dało impuls do przypomnienia, w czasie XXIV PFA, zmagań polskich ekspedycji na „Nagiej Górze”.

Zaplanowaliśmy również czas na doniesienia i pokazy z najnowszych wypraw wysokogórskich.

Swój udział w realizacji programu XXIV PFA zapowiedziało wiele znakomitych postaci świata gór i filmu: Jan Bortkiewicz, Anna Czerwińska–Rydel, Aleksandra Dzik, Cecylia Kukuczka, Paweł Nerkowski, Anna T. Pietraszek, Monika Rogozińska, Edyta Stępczak, Krzysztof Wielicki, Paweł Wysoczański. Gościem specjalnym będzie Lutz Maurer z Wiednia, realizator filmów i programów o tematyce górskiej.

Jak zawsze zaprezentujemy wiele dobrych filmów, zarówno starszych /które można oglądać tylko w naszym Muzeum/, jak i najnowszych. Już niebawem przedstawimy szczegóły.

Przeglądowi będzie towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, opracowana przez Jana Bortkiewicza.

Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy na trzydniowe święto gór w naszym Muzeum. Wstęp, jak zawsze, WOLNY!

Program Przeglądu:

12 maja /piątek/:

Godz. 10:00

• „Wanda i Jurek – różne drogi na szczyt” – prelekcja Paweł Nerkowski
  • Quiz
  • „Ślady na śniegu” – film real. Waldemar Heflich, Interpress-Film 1990, 30 min.
  • Zwiedzanie ekspozycji “Alpinizm”
  • Rozdanie nagród

Godz. 12:30

• “Wanda i Jurek – różne drogi na szczyt” – prelekcja Paweł Nerkowski
  • Quiz
  • „Who is Mr Kukuczka?” – film real. Malgo Kisiel, Krzysztof Lang, 1989, 26 min.
  • Zwiedzanie ekspozycji „Alpinizm”
  • Rozdanie nagród

Godz. 17:00

UROCZYSTE OTWARCIE XXIV PRZEGŁĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH IM. W. RUTKIEWICZ:

• Powitanie gości – Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum
  • „Zdobyć koronę i znaleźć skarb” – Anna Czerwińska - Rydel
  • Projekcja filmu „Wasza Wysokość”, reż. Agnieszka Smoczyńska, WFDiF 2015, 52 min.
  • „Wanda” – Jan Bortkiewicz
  • Wernisaż wystawy „WANDA RUTKIEWICZ. FOTOGRAFIE”; kurator: JAN BORTKIEWICZ.
13 maja /sobota/:

Godz. 10:15

• „Temperatura wrzenia”, film reż. Andrzej Zajączkowski, TVP 1976, 33 min.
  • „Kobiety śniegu”, film real. Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Lang, Filmcontract 1989, 25 min.
  • „Tango”, film reż. Krzysztof Lang, współpraca Wanda Rutkiewicz, WFDiF 1986, 14 min.

Godz. 12:00

• Spotkanie z Lutz Maurer, realizatorem filmów i programów o tematyce górskiej, Telewizja Austriacka /ORF/
  • „Land der Berge”, film real. Herbert Brosig, Lutz Maurer, ORF 1989, 43 min.

Godz. 14:00

• „Nanga Parbat 2013. Niedokończona wyprawa.” – prelekcja: Ola Dzik, 70 min.
  • „Wartość gór”, film real. Anna T. Pietraszek, TVP 1997, 22 min.

Godz. 16:00

• „Lot koło Nagiej Damy” – prelekcja: Monika Rogozińska

Godz. 18:00

Wanda Rutkiewicz. Wspomnienie.

• „100 pytań do… Wanda Rutkiewicz”, film real. Krzysztof Jasiński, TVP 1989, 37 min.
  • „W cieniu Everestu”, film real. Anna T.Pietraszek, TVP 1998, 30 min.
  • Spotkanie z Anną T. Pietraszek – realizatorką filmu oraz Edytą Stępczak – współpraca
14 maja /niedziela/:

Godz. 10:15

• „Na jednej linie”, film real. Zofia Halota, TVP 1987, 36 min.
  • „Górskie miary Jana Długosza”, film real. Krzysztof Kubiak, Andrzej Skoczylas, TVP 2007, 39 min.

Godz. 12:00

• „Nowe oblicza Nepalu” – prelekcja: Edyta Stępczak

Godz. 14:00

• „14 x 8000 Jerzego Kukuczki” – prelekcja: Cecylia Kukuczka
  • „100 pytań do …Jerzy Kukuczka”, film real. Tomasz Kostuch, TVP 1989, 30 min.
  • „Anna P.”, film reż .Ryszard Warecki, Sportfilm 1989, 16 min.

Godz. 16:00

• „Jurek”, film reż. Paweł Wysoczański, Silesia Film 2014, 73 min.
  • Spotkanie z Pawłem Wysoczańskim

Godz. 18:00

• „Mój wybór” – prelekcja: Krzysztof Wielicki

Uwaga! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu.
Do pobrania:

Goście Przeglądu:

Wystawa towarzysząca Przeglądowi:

Wystawa Wanda Rutkiewicz.Fotografie

Partner główny:
Lotto
Patronat honorowy i sponsor:
Polski Związek Alpinizmu
Patronat honorowy:
Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego KukuczkiFundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady
Sponsorzy:
Aktywny Bakcyl Paker