Komunikat

Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Jedną z tradycji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie jest organizowanie spotkań z DARCZYŃCAMI. Jest ona kultywowana od ponad 20 lat. Od czasu przeprowadzki do Centrum Olimpijskiego w 2006 r. odbywają się one regularnie co 2 lub 3 lata. W poniedziałek 9 października 2017 r. o godz. 16 miała miejsce kolejna, piąta już taka uroczystość.

Wzięły w niej udział osoby, które w latach 2015–2017 ofiarowały do kolekcji Muzeum łącznie 5280 bardzo różnorodnych obiektów. Są to: 547 muzealia; 1842 fotografie, 5 albumów, a także 2886 książek i archiwaliów. Pochodzą z rąk 220 osób prywatnych i 98 instytucji.

Podobnie jak w latach poprzednich, osobom lub instytucjom, które przekazały do zbiorów najciekawsze lub najcenniejsze dary, Muzeum przyznało tytuł: Honorowy Darczyńca Roku oraz Przyjaciel Kolekcji Muzealnej. Tym razem wyróżnienia te trafiły w ręce:

DARCZYŃCA ROKU 2015

Janina Bełz - za przekazanie kolekcji pamiątek związanych ze sportem polonijnym w Wielkiej Brytanii

Waldemar i Bartłomiej Marszałekza przekazanie łodzi motorowej, w której trzech członków rodziny Marszałek – Waldemar, Bernard oraz Bartłomiej, zdobywało w latach 1996-2006 medale mistrzostw świata

dr Andrzej Urbańczykza przekazanie znacznego zbioru pamiątek, nagród, certyfikatów i publikacji związanych ze swoją karierą żeglarską

Skarbnica Narodowa Sp. z o.o. - za przekazanie srebrnych monet wydanych z okazji Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 r.

DARCZYŃCA ROKU 2016

Wojciech Fortuna i Igor Klaja, prezes OTCF S.A. – za przekazanie złotego medalu zdobytego przez Wojciecha Fortunę w konkursie skoków narciarskich w XI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 r.

Robert Korzeniowskiza przekazanie złotego medalu w chodzie na 50 km z Igrzysk XXVI Olimpiady w Atlancie w 1996 r.

prof. dr hab. Zdzisław Pawluczuk, Elżbieta Wyrwickaza przekazanie Sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gdańsk z 1993 r.

Maria Pućza przekazanie kolekcji pamiątek związanych ze sportem polonijnym w Wielkiej Brytanii

DARCZYŃCA ROKU 2017

Iñaki Ereño Iribarren - za przekazanie pochodni z Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992 r.

Czesław Krukza przekazanie znaczącego zbioru publikacji o tematyce golfowej

Antoni Lech Zawiślański – za przekazanie bogatej kolekcji pamiątek, w tym licznych fotografii związanych z ojcem - łucznikiem i działaczem sportowym Romanem Zawiślańskim (1904-2000)

PRZYJACIEL KOLEKCJI MUZEALNEJ

Polski Komitet Olimpijski – za systematyczne przekazywanie strojów polskiej ekipy z kolejnych igrzysk

Anna Milewska-Zawada – za przekazanie w br. imponującego księgozbioru, zdjęć i dokumentów, związanych z mężem Andrzejem Zawadą (1928–2000), w tym listu od Jana Pawła II otrzymanego  po pierwszym w zimie zdobyciu Mount Everestu w 1980 r.

Tomasz Prażmowski - za przekazanie fotograficznego dorobku życia – 62 tysięcy negatywów swojego autorstwa , głównie z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, dotyczących głównie polskiego życia sportowego

Laureatom obecnej edycji honorowe wyróżnienia w postaci dyplomów, a także po raz pierwszy w historii pamiątkowych znaczków z napisem: Darczyńca Muzeum Sportu i Turystyki, wręczyli - przewodniczący Rady Muzeum profesor dr hab. Wojciech Zabłocki oraz dyrektor MSiT Tomasz Jagodziński. Nagrodzeni w kategorii PRZYJACIEL KOLEKCJI MUZEALNEJ otrzymają odznaczenia 27 października br. podczas jubileuszowej Gali z okazji 65-lecia MSiT.

Odbierając wyróżnienia laureaci w kilku zdaniach opowiedzieli o swoim darze, wyjaśniając m.in. jak zgromadzili przekazane nam eksponaty. Można było usłyszeć wiele emocjonalnych i wzruszających opowieści.

W trakcie spotkania nie zabrakło także dozy humoru. Spory aplauz gości wzbudziła wypowiedź Mieczysława Hryniewicza. Choć nie otrzymał wyróżnienia, opowiedział o swoim darze związanym z Wandą Rutkiewicz oraz przyjaźni z gwiazdą polskiego i światowego himalaizmu. Znany aktor, który specjalizuje się w grze komediowej, w 2016 r. przekazał Muzeum plakat z wizerunkiem włoskiego alpinisty Reinholda Messnera i ośmiotysięczników z odręcznymi notatkami Rutkiewicz.

Podczas spotkania MSiT wzbogaciło się o kolejne dary. Zbiory placówki zasiliły archiwalne nagrania z wydarzeń na Stadionie Śląskim przekazane przez redaktorów Jerzego Górę i Jarosława Juszkiewicza z Polskiego Radia Katowice, olejny obraz Krystyny Bachanek z 2010 r. zatytułowany „Z deską windsurfingową”, cztery medale z imprez biegowych od Zbigniewa Okorskiego, jak również stroje sportowe zaprojektowane przez firmę 4F dla reprezentacji Łotwy i Serbii.

Wszyscy goście otrzymali wydanie specjalne „Wiadomości Muzealnych" w całości poświęcone DARCZYŃCOM z lat 2015–2017 oraz kalendarz na rok 2018 zatytułowany „Gwiazdy sportu Niepodległej”.