Do czterech razy sztuka
14 października 2017, tradycyjnie już, w hali Com Com  Zone w Nowej Hucie,  odbył się  XIII turniej piłkarski muzeów im. Jerzego Dobrzyckiego o Puchar Prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego. To wydarzenie sportowe od kilku lat przypomina postać pierwszego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, muzealnika, historyka sztuki, twórcy fundamentów tej instytucji. Jest także spotkaniem pracowników muzeów z całej Polski, którzy rywalizują ze sobą na piłkarskim boisku, w duchu szlachetnej, sportowej rywalizacji, przy okazji mając okazję do lepszego wzajemnego poznania się.

W tegorocznej edycji rozgrywek wzięło udział dziesięć zespołów: cztery drużyny krakowskie: gospodarz, tj. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum UJ, Muzeum Galicji i Krakowskie Biuro Festiwalowe (gościnnie wśród muzealników),  dwie warszawskie: Muzeum Sportu i Turystyki, Zamek Królewski, reprezentacja Muzeum Zamek w Łańcucie, dwie drużyny Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i pierwszy raz Muzeum na Majdanku.

Pierwszy etap zawodów to aż dwadzieścia meczy po 15 minut każdy w dwóch grupach.

W grupie pierwsze zwyciężyło zdecydowanie Muzeum Sportu (tylko jeden remis), w drugiej Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a drugie miejsce, tylko dzięki lepszej różnicy bramek, zajęło Muzeum w Łańcucie.

Oto wyniki eliminacji:

1. Muzeum Sportu 10 pkt.
  2. Muzeum UJ 9 pkt
  3. Zamek Królewski w Warszawie 6 pkt.
  4. KBF 2 pkt.
  5. Muzeum Auschwitz 1 pkt.
  1. MHK 6 pkt.
  2. Łańcut 5 pkt bramki:  4-3
  3. Majdanek 5 pkt bramki    4-5
  4. Edukatorzy Muzeum Auschwitz 4 pkt bramki 2-2
  5. Muzeum Galicja 4 pkt. Bramki 3-4

W półfinałach nie było niespodzianek, najpierw Muzeum Sportu wygrało  3-0 z Łańcutem, a Muzeum UJ 2-1 z MHK.

W meczu o trzecie miejsce Łańcut zremisował ponownie z MHK 0-0, ale okazał się lepszy w karnych 3-1. Mecz finałowy stał na bardzo dobrym poziomie sportowym, czego potwierdzeniem była jedna z bramek strzelona przez zawodnika z Warszawy przewrotką, tzw. nożycami. Po wyrównanym meczu Muzeum Sportu wygrało z Muzeum UJ.

To czwarty puchar dla naszego Muzeum. Królem strzelców turnieju został reprezentant MSiT Tomek Gunerka.

Warto zauważyć się, że w dwóch drużynach grały panie, które swoim zaangażowaniem i umiejętnościami nie odbiegały, od zaciekle walczących o Puchar prezydenta Krakowa, panów.

Ostateczne wyniki turnieju:

1. Muzeum Sportu i Turystyki