Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mikołajki na sportowo
9 grudnia 2017 r. w hali sportowej Centrum Sportu Wilanów przy ul. Wiertniczej 26 odbyła się impreza Mikołajkowa dla dzieci połączona z jubileuszową V edycją Piłkarskich Mistrzostw Instytucji Kultury.

W tym roku w turnieju wystąpiło 16 drużyn, kibice mogli obserwować zmagania m.in.: Muzeum Legii Warszawa, Muzeum Sportu i Turystyki czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych. Przygotowana została strefa zabaw, gdzie dzieci mogły brać udział w zajęciach edukacyjno – sportowych. W trakcie Mistrzostw odbył się mini turniej juniorów o puchar 65 - lecia Muzeum Sportu i Turystyki z udziałem 4 drużyn dziecięcych z rocznika 2006.

Dodatkowo organizowane były konkury, quizy z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania było ponad 200 nagród. Łowcy autografów w czasie sportowych zmagań mieli okazję spotkać się m.in. z byłymi piłkarzami Legii Warszawa.

Nie lada gratką była możliwość obejrzenia wystawy o historii Mistrzostw Świata w piłce nożnej w obiektywie Marka Wielgusa.

W tegorocznej edycji już po raz piąty z rzędu triumfowała reprezentacja Muzeum Niepodległości, drugie miejsce przypadło gospodarzowi Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła drużyna Muzeum Legii Warszawa. Królem strzelców turnieju został reprezentant MSiT Kamil Tarapacz, który trafił do bramki przeciwników sześć razy. W turnieju juniorów pierwsze miejsce zajęła drużyna Mazovii Rawa Mazowiecka, drugie UKS TKM Wilanów, a na trzecim znalazła się reprezentacja szkółki piłkarskiej Champion I Biała Rawaska.