Wystawa „Wielcy nieobecni” w Wieliczce
Z okazji Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało wystawę „Wielcy nieobecni” poświęconą tym dwóm wybitnym rajdowcom. Na ekspozycji usytuowanej w lobby hotelu „Turówka” w Wieliczce można oglądać m.in. kask rajdowy Mariana Bublewicza, kombinezon rajdowy Janusza Kuliga, puchar Mistrza Polski klasyfikacji generalnej RSMP 1997 zdobyty przez Kuliga. W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział Andrzej Nawrocki, dyrektor hotelu, Beata Bublewicz, córka Mariana Bublewicza oraz rodzice Janusza Kuliga. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca 2018 roku.

Marian Bublewicz (ur. 25.08.1950 r., Olsztyn – zm. 20.02.1993 r., Lądek Zdrój)

Najlepszy polski kierowca rajdowy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Rozsławił Olsztyn jako ośrodek sportów samochodowych. Cieszył się wielkim uznaniem i sympatią nie tylko w rodzinnym mieście. Zmarł z powodu obrażeń odniesionych w wypadku na trasie Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Jechał wtedy z przynależnym mistrzowi numerem 1, zaś w poprzednich edycjach tego rajdu triumfował siedem razy z rzędu. Dzięki charyzmie i pasji, z jaką traktował to co robił, pozostał wzorem dla wielu młodych kolegów oraz dla kibiców, którzy w dowód swojej niegasnącej pamięci przyznali mu pośmiertnie w 2000 r., w plebiscycie miesięcznika „Auto Motor i Sport”, tytuł Najlepszego Polskiego Kierowcy Rajdowego XX wieku. Wicemistrz Europy 1992, sześciokrotny mistrz Polski, w tym czterokrotnie z rzędu (1983, 1987, 1989, 1990, 1991, 1992). Łącznie, wliczając tytuły w klasach, Marian Bublewicz wygrywał mistrzostwa Polski 20 razy. W 1993 r. znalazł się na priorytetowej liście „A” – 31 najlepszych kierowców rajdowych świata – publikowanej przez Międzynarodową Federację Sportu Samochodowego (FIA).

W 1991 r. powołał do życia pierwszy w Polsce profesjonalny zespół rajdowy: Marlboro Rally Team Poland, dołączając tym samym do gwiazd światowego automobilizmu, takich jak Ayrton Senna, Carlos Sainz czy Juha Kankkunen.

Janusz Kulig (ur. 19.10.1969 w Łapanowie, zm. 13.02.2004 w Rzezawie)

Był trzykrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych (1997, 2000, 2001), dwukrotnym wicemistrzem Polski (1998, 1999), wicemistrzem Europy (2002), dwukrotnym mistrzem Europy Centralnej (1998, 1999), mistrzem Słowacji (2001). Odniósł kilkanaście zwycięstw w rajdach eliminacyjnych mistrzostw Polski, startował także okazjonalnie w rajdach mistrzostw świata. Zginął 13 lutego 2004 roku, gdy pokonywał swoim Fiatem Stilo przejazd kolejowy w Rzezawie.