79. rocznica śmierci Janusza Kusocińskiego

Jak co roku Muzeum upamiętnia rocznicę śmierci Janusza Kusocińskiego, wybitnego sportowca i mistrza olimpijskiego, który zginął rozstrzelany przez hitlerowców w ramach akcji AB w dniu 21. czerwca 1940 roku w podwarszawskich Palmirach. Bohater odznaczony Krzyżem Walecznych, patriota, którego postawę i historię będziemy nieustająco przypominać.

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych..."

W 79. rocznicę śmierci kwiaty na grobie mistrza olimpijskiego z Los Angeles (1932) złożyli dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - Tomasz Jagodziński, oraz przedstawicielka Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz, znakomita łuczniczka, Mistrzyni Europy (2004 i 2008) oraz brązowa medalistka w wieloboju drużynowym z Igrzysk Olimpijskich w Atlancie (1996).

Delegacja odwiedziła również ekspozycję stałą Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, upamiętniające ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej.

***

W zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie znajduje się duża kolekcja pamiątek po Januszu Kusocińskim oraz przedmiotów, których używał na co dzień, m.in.: dyplomy sportowe, stoper, nóż finka, pióro, dyplom olimpijski, zaświadczenia, listy, legitymacje i inne dokumenty życia codziennego.