Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie liderem Grupy ds. Kolekcji Olimpijskiej Sieci Muzeów Sportu
W dniach 09 -12 września odbyła się XIV Rada Dyrektorów Olimpijskiej Sieci Muzeów Sportu OMN. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w Tokyo, mieście nadchodzących Igrzysk Olimpijskich.

Obrady, które miały miejsce w siedzibie Japońskiego Komitetu Olimpijskiego prowadził Francis Gabet – przewodniczący Rady OMN i Dyrektor Muzeum Olimpijskiego w Lozannie. W spotkaniu uczestniczyła delegacja Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w składzie Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum i Michał Puszkarski – Kierownik Działu Edukacji i Promocji. Delegacja przedstawiła raport z działalności Muzeum za ostatni rok.  W spotkaniu uczestniczyły delegacje z Muzeów z ponad 30 krajów z całego świata.

Jedną z kluczowych decyzji Rady OMN było powierzenie Michałowi Puszkarskiemu z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie funkcji przewodniczącego Grupy Roboczej ds. Kolekcji. Warto zaznaczyć, że Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie jest liderem na polu współpracy zagranicznej ze specjalistami ds. kolekcji muzealnych z całego świata, organizując spotkania, konferencje i odczyty nie tylko dla członków OMN, ale również innych organizacji i  kolekcjonerów sportowych oraz olimpijskich. Organizatorem ostatniej konferencji Grupy roboczej ds. Kolekcji było właśnie Warszawskie Muzeum Sportu wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Kolejne spotkanie Grupy Roboczej ds. Kolekcji, odbędzie się na wiosnę 2020 r. w Katarze. Organizacja spotkania będzie dofinansowana ze środków OMN.

Ważnym punktem obrad bylo przyjęcie nowych Muzeów do sieci OMN - PyeongChang Olympic Memorial (Korea) oraz Olympic Experience (Kanada).

W trakcie obrad omówiono główne postanowienia niedawno zakończonej konferencji ICOM, możliwości współpracy wszystkich Muzeów - członków OMN - na cyfrowej platformie MKOL "Sharepoint" oraz wymianę wystaw i organizację wspólnych przedsięwzięć.

Ciekawe wystąpienie przedstawiła Pani Wang Yaping, omawiając możliwości integracji kultur - lokalnej oraz olimpijskiej. Temat ten jest szczególnie ważny dla Japonii, w której za kilka miesięcy odbędą się letnie Igrzyska Olimpijskie. Dyrektor Muzeum w Salonikach, Pani Kyriaki Oudatzi przedstawiła interesujący wykład pt. "Podejście interdyscyplinarne do historii Olimpijskiej: od archeologii do nauki nowożytnej". Inne interesujące wykłady przestawili między innymi: Pani Virginie Morin, Senior Product Manager z Muzeum Olimpijskiego w Lozannie, w zakresie działań promocyjnych i sprzedażowych oraz Pani Yasmin Meichtry, Kierownik Działu Zbiorów Muzeum Olimpijskiego w Lozannie w zakresie ruchu i ewidencjonowania muzealiów.

Tegoroczne spotkanie Rady Dyrektorów OMN po raz ostatni poprowadził Francis Gabet, dotychczasowy dyrektor Muzeum Olimpijskiego w Lozannie. Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński podziękował Francisowi Gabet, wieloletniemu przyjacielowi naszego Muzeum za ponad 10 lat wspólnego tworzenia projektów kulturalnych o zasięgu międzynarodowym i doskonałą współpracę na polu upowszechniania olimpijskiego dziedzictwa sportowego. Kolejne spotkanie Rady OMN odbędzie sie za rok w Belgii z okazji 100 lecia Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920r.