Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

75 lat Ludowych Zespołów Sportowych

We wtorek, 16 marca 2021 roku, podczas jubileuszowego spotkania online, oficjalnie otwarto wystawę z okazji obchodów 75-lecia Ludowych Zespołów Sportowych.

Dokładnie 75 lat temu Antoni Janik wspólnie ze Stefanem Greflingiem i Kazimierzem Lachowskim założyli pierwszy klub Ludowych Zespołów Sportowych – LZS Swornica Czarnowąsy. Od tego czasu w klubach LZS wychowały się całe pokolenia dzieci i młodzieży. Wiele z nich zostawało później mistrzami Polski, Europy i świata. O historii, sukcesach i ciekawych inicjatywach na rzecz mieszkańców wsi i miast opowiedzieli działacze, trenerzy i sportowcy LZS podczas specjalnego programu inaugurującego wystawę.

Link do transmisji: facebook.com/MuzeumSportu/videos/543253573729495.

Gośćmi jubileuszu 75-lecia LZS byli: Marek Mazur - Zastępca Przewodniczącego Krajowego Zrzeszenia LZS; Mieczysław Szymajda - trener łyżwiarstwa szybkiego; Zbigniew Bródka – złoty i brązowy medalista IO z Sochi (2014) w łyżwiarstwie szybkim oraz Szymon Kołecki - złoty medalista IO z Pekinu (2008) i srebrny medalista IO z Sydney (2000) w podnoszeniu ciężarów. Program prowadził Sławomir Majcher – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i redaktor Piotr Walewski – Dział Edukacji i Promocji MSiT.

Wystawę w wersji online można zobaczyć pod linkiem: 75 lat LZS