Wystawa "Podarowane... 2005-2017"
W poniedziałek 9 października 2017 r. o godz. 18 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbył wernisaż wystawy PODAROWANE 2005–2017. Prezentuje ona najciekawsze przekazy jakie trafiły do placówki od czasu jej przenosin do nowej siedziby - budynku Centrum Olimpijskiego. Będzie dostępna dla zwiedzających do 5 listopada br.

Przybyłych gości powitał Dyrektor MSiT Tomasz Jagodziński. Obecni byli również przedstawiciele Rady Muzeum – m.in. jej przewodniczący prof. dr hab. Wojciech Zabłocki oraz red. Jerzy Jakobsche i Grażyna Rabsztyn. Nie zabrakło także znanych osobistości związanych z polskim sportem. W wernisażu wzięli udział m.in. złoty medalista igrzysk w Montrealu (1976) i brązowy z Moskwy (1980) bokser Jerzy Rybicki, historycy kultury fizycznej i wielokrotni darczyńcy MSiT dr Maria Rotkiewicz i doc. dr Kajetan Hądzelek, a także Anna Grześczak - wdowa po dwukrotnym laureacie Złotego Wawrzynu PKOl poecie Marianie Grześczaku oraz artysta plastyk Ireneusz Chmurzyński.

Na wystawie, której autorem i komisarzem jest dr Iwona Grys, prezentowane są 320 eksponaty spośród 18 tysięcy które trafiły do zbiorów MSiT dzięki DARCZYŃCOM w ostatnich 12 latach. Niektóre zostały włączone do wystawy stałej na II piętrze i tam zostały oznakowane logo wystawy.

Część z gości zaproszonych na uroczystość przyniosło ze sobą kolejne dary dla Muzeum. Pani Izabela Sierakowska-Tomaszewska przekazała Diamentowy Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia, którą jej mąż redaktor Bohdan Tomaszewski (1921-2015) otrzymał w 1995 r. oraz zadeklarowała ofiarowanie Muzeum wszystkich nagród i wyróżnień Redaktora. Żona wybitnego artysty rzeźbiarza Jerzego Jarnuszkiewicza (1919-2005) pani Anna Grocholska-Jarnuszkiewicz podarowała 11 zaprojektowanych przez niego medali.

Podczas wernisażu można było usłyszeć kilka utworów muzycznych zaprezentowanych przez  młodzież ze szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego, przygotowaną przez prof. Wiesława Woźniakowskiego.

Wszyscy goście otrzymali wydanie specjalne „Wiadomości Muzealnych" w całości poświęcone DARCZYŃCOM z lat 2015–2017 oraz kalendarz na rok 2018 zatytułowany „Gwiazdy sportu Niepodległej”.

Wernisaż zakończyło spotkanie towarzyskie przy kawie, które przeciągnęło się do późna.