Wystawa „Pierwszy mecz, pierwszy gol”
W bieżącym roku mija 125 lat od pierwszego udokumentowanego meczu piłkarskiego na ziemiach polskich. Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowało wystawę pt. „Pierwszy mecz, pierwszy gol. Lwowskie początki polskiego futbolu”, której wernisaż odbył się 12 czerwca.

Wystawa prezentuje pionierską erę piłkarstwa na polskich ziemiach (do odzyskania niepodległości w roku 1918) i koncentruje się na dziejach tej dyscypliny we Lwowie, kolebce polskiego sportu. To tutaj narodziły się pierwsza polska organizacja sportowa, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, pierwsze kluby akademickie i piłkarskie, a także polskie harcerstwo. To również tutaj – 14 lipca 1894 roku na boisku „Sokoła” w Parku Stryjskim – odbył się pierwszy na ziemiach polskich mecz piłkarski, w którym pierwszą w dziejach polską bramkę zdobył lwowianin Włodzimierz Chomicki.

Oprócz historii samego legendarnego spotkania, zwiedzający odnajdą na wystawie informacje o lwowskich klubach – Pogoni, Czarnych, Lechii i Hasmonei – organizacjach, które je zrzeszały, rozgrywkach poprzedzających mistrzostwa Polski czy postaciach, które przyczyniły się do narodzin i rozwoju polskiego futbolu przed ponad stu laty. Tę barwną epokę ilustruje 25 wielkoformatowych fotografii pochodzących ze zbiorów Muzeum, którym towarzyszą nieliczne, ale przez to tym cenniejsze, materialne pamiątki tamtych czasów.

Podczas wernisażu wystawy w dniu 12 czerwca br. prezes stowarzyszenia RetroLiga Piotr Marciniak przedstawił zgromadzonej publiczności krótki wykład pt. „Dawny sprzęt piłkarski”, podczas którego przybliżał charakterystykę i specyfikę strojów czy piłek używanych przez piłkarzy w okresie, o którym opowiada wystawa. Zaprezentował również koszulki, które stowarzyszenie RetroLiga szyje według przedwojennych wzorów i w technologii używanej w tamtych latach.

Wystawę można zwiedzać do 14 lipca br. w Galerii Północnej Centrum Olimpijskiego.