Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

W dniu 30 lipca 2019 r. pan Michał Jakubowski przekazał do zbiorów Muzeum dwa cenne dyplomy upamiętniające wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik Jerzego Iwanowa-Szajnowicza w Salonikach.

Jerzy Iwanow-Szajnowicz (14.12.1911 – 04.01.1943) – polski harcerz, sportowiec, w czasie II wojny światowej agent brytyjskich i polskich służb specjalnych. Bohater greckiego ruchu oporu, zamordowany przez hitlerowców.

Od 1927 r. trenował piłkę nożną i piłkę wodną w klubie sportowym Iraklis Saloniki. Po uzyskaniu polskiego obywatelstwa reprezentował barwy AZS Warszawa. Był reprezentantem Polski w piłce wodnej.

Iwanow-Szajnowicz został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari. Jego imieniem nazwano ulice w wielu polskich miastach (między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Kielcach czy Częstochowie).

Był bohaterem książki Stanisława Strumph-Wojtkiewicza "Agent Nr. 1" i filmu  pod tym samym tytułem, który reżyserował Zbigniew Kuźmiński. W roli głównej wystąpił Karol Strasburger.