Podsumowanie Nocy Muzeów 2019
Za nami wyjątkowa Noc Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki, tym razem dedykowana wschodnim sztukom walki.

W nadchodzących letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zostaną po raz pierwszy rozegrane olimpijskie zawody karate. Specjalnie z tej okazji Muzeum przygotowało wyjątkowe pokazy. Pod okiem profesjonalnych instruktorów, po krótkim szkoleniu z techniki karate, każdy uczestnik mógł spróbować własnych sił w rozbijaniu cegieł i desek. Zawodnicy Stołecznego Klubu Karate OYAMA zaprezentowali wiele skomplikowanych układów kata oraz kumite. Piotr Bakoń (shihan 5 dan) zaprezentował wraz ze swoimi podopiecznymi nie tylko samo karate ale przede wszystkim zachęcał do aktywnych form spędzania wolnego czasu właśnie przez uprawianie tej wyjątkowej sztuki walki – sztuki doskonalenia swojego ciała i umysłu:

Również pokazy Shinkendo wzbudziły ogromne zainteresowanie gości, co potwierdziła wysoka frekwencja. Shin – oznacza umysł, ducha i serce, Ken – miecz, Do – oznacza drogę, ścieżkę życia. Jest to japońska sztuka walki mieczem (kataną). Twórcą sztuki walki shinkendo jest Toshishiro Obata Kaiso Sensei. Shinkendo bazuje na tradycyjnych sztukach walki mieczem takich jak Toyama Ryu Battojutsu, Kenjutsu oraz na współczesnych Battodo, Iaido, łącząc w sobie duże doświadczenie w rożnych stylach walki Obaty senseia. Powstało ono na bazie wieloletnich przemyśleń , treningów i doświadczeń przodków oraz na wieloletnim studiowaniu starych manuskryptów i ksiąg historycznych.

Oczywiście stałym elementem Nocy Muzeów było zwiedzanie wystawy Muzeum „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu” oraz uczestnictwo młodzieży w programach edukacyjnych. Dzięki uprzejmości klubu „Zdrofit” w trakcie całej Nocy można było korzystać ze sprzętu treningowego: steperów, wioseł i orbitreków, a trenerzy odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące przygotowania do treningu.

Ogromnym zainteresowaniem wśród naszych Gości cieszył się wyścig „Tour de Muzeum” na rowerach stacjonarnych organizowany wspólnie z polski producentem rowerów „Tabou”. Zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali profesjonalne rowery BMX Gravity 1.0 firmy Tabou.