Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

29. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz
29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz odbędzie się w dniach 6 - 8 maja 2022 roku i tematycznie związany będzie z ogłoszonym przez Sejm RP 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz. W tym roku będzie nam wyjątkowo zależało na przybliżeniu postaci słynnej himalaistki ale również skupimy się na roli kobiet we współczesnej wspinaczce wysokogórskiej oraz sporcie.

Oficjalnym partnerem tegorocznego przeglądu jest Fundacja Wandalistki, która zapewni spojrzenie na góry z kobiecego punktu widzenia. Poznamy nie tylko historię Wandy i pierwszych wspinających się kobiet ale również sylwetki współczesnych wspinaczek, które dają niezwykłą dawkę inspiracji i motywacji.

Przegląd rozpoczniemy 6 maja 2022 roku (piątek) od otwarcia wystawy czasowej „Wanda w Kadrze”, na której zaprezentujemy filmy, fotografie, wypowiedzi w formie nagrań oraz oryginalne eksponaty - pamiątki osobiste po Wandzie Rutkiewicz, będące własnością Muzeum.

Kolejnego dnia 07 maja 2022 roku (sobota), zaplanowaliśmy blok filmowy poświęcony Wandzie Rutkiewicz. Prowadzącym wydarzenie będzie jeden z najwybitniejszych Polskich himalaistów - Leszek Cichy. Przedstawione zostaną filmy fabularne i dokumentalne prezentujące dokonania Wandy Rutkiewicz. Zostaną przeprowadzone wywiady i rozmowy z osobami pamietającymi Wandę i uczestniczącymi w wyprawach z jej udziałem. Tego dnia planujemy również zaprosić żyjących twórców, reżyserów i osoby związane z produkcjami filmowymi, oraz zorganizować spotkanie z autorkami książek o Wandzie Rutkiewicz.

Ostatniego dnia przeglądu, 8 maja 2022 roku (niedziela), zaprezentujemy blok tematyczny związany z ogólną tematyką wspinaczki i sportu kobiet, przedstawimy filmy z zawodów oraz porozmawiamy o roli kobiet we wspinaczce wysokogórskiej. Zaprosimy również specjalistę z zakresu skituringu, który opowie nam o swojej przygodzie z tym sportem oraz zaprezentuje film związany z tą tematyką. Będą piękne góry, trochę anegdot i humoru, a także kilka porad: jak sobie ułożyć w rozsądny sposób sezon skiturowy, jak trenować, jak wreszcie uczynić ze skituringu przygodę swojego życia.

Cały czas pracujemy nad szczegółowym planem wydarzenia, jesteśmy zainteresowani współpracą z osobami związanymi z Wandą Rutkiewicz, które chciałyby wziąć udział w przeglądzie.

Honorowy Patronat nad 29 Przeglądem Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady Partnerami przedsięwzięcia są: Totalizator Sportowy sp. z o.o., PKN ORLEN S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Fundacja Wandalistki, Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników, Polski Związek Alpinizmu.

Wstęp wolny!

Zgodnie z tradycją, w ramach Przeglądu Filmów Alpinistycznych imienia Wandy Rutkiewicz organizujemy również konkurs filmowy, którego zakres w tym roku poszerzamy o filmy sportowe i turystyczne.

Strona Konkursu

Podsumowanie 29. Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

XXIX Przegląd Filmów Alpinistycznych został organizowany w wyjątkowych okolicznościach. Sejm RP ogłosił rok 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz – pierwszej kobiety w historii która zdobyła K2, i trzeciej która zdobyła Mount Everest. Tegoroczna edycja Przeglądu dotyczyła głównie Wandy Rutkiewicz i wspinaczki kobiet. Zaprezentowaliśmy filmy Elizy Kubarskiej, takie jak „Ściana Cieni” czy „Być kobietą w Himalajach”. Pokazane zostały między innymi filmy dokumentalne o Wandzie, takie jak „Temperatura wrzenia”, „Tango Aconcagua” oraz archiwalne wywiady telewizyjne. Wśród gości przeglądu nie zabrakło wybitnych postaci polskiego himalaizmu, takich ja Leszek Cichy, Krystyna Palmowska, Marian Sajnog i wielu innych. Ciekawy panel dyskusyjny zaprezentowała Paula Sieracka w rozmowie z Karoliną Ośką i Olgą Kosek. Naszym specjalnym gościem była Janina Fies, siostra Wandy Rutkiewicz, która przekazała do Muzeum unikatową kolekcję fotografii, filmów i dokumentów z rodzinnego archiwum.

Wanda Rutkiewicz również przez wiele lat była aktywnie związana z Muzeum Sportu. Dla upamiętnienia tej niezwykłej postaci, Muzeum Sportu zorganizowało wystawę czasową „Wanda w kadrze” prezentującą fotografie, filmy, sprzęt wspinaczkowy oraz pamiątki osobiste Wandy. Patronat honorowy nad wystawa objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę można oglądać do końca czerwca w siedzibie Muzeum.

Program XXIX Przeglądu Filmów Alpinistycznych

6 maja, piątek

19.00 Wernisaż wystawy „Wanda w kadrze”

7 maja, sobota

12.00 Blok I Leszek Cichy , Krystyna Palmowska, Anna Pietraszek

12.40 Film „W cieniu Everestu”

13.20 Blok II Krzysztof Wielicki, Elżbieta Sieradzińska

14.00 Wywiad telewizyjny z Wandą, TVP Katowice

14.10 Film „Temperatura Wrzenia”

14.50 Blok III Maciej Pietrowicz, Marian Sajnog

15.30 Wywiad „Wanda w Komarnie”

15.50 Blok IV Maciej Pietrowicz, Ryszard Włoszczowski, Arkadiusz Peryga

16.30 Reportaż z wyprawy Jelczem w Himalaje

17.10 Ogłoszenie wyników konkursu filmów sportowych i turystycznych

17.20 Prezentacja nagrodzonych filmów

8 maja, niedziela

12.00 Blok I Eliza Kubarska, Janina Fies

12.30 Film „Być kobieta w Himalajach”

13.20 Film „Ściana cieni”

14.10 Blok II Daria Sieracka, Marianna Syrokomska – Kantecka

14.40 Film „Tango Aconcagua”

15.30 Blok III Daria Sieracka, Karolina Ośka, Olga Kosek

16.00 Film „Miejsca przeklęte, Góra Pięciu Bogów”

16.30 Blok IV Wojciech Szatkowski, GOPR – Roman Dziedzic, Paweł Konieczny

17.00 Spektakl Teatroteki „Wasza Wysokość” inspirowany postacią Wandy

Wstęp wolny!

 

Logotypy partnerów