Laureaci konkursu
W dniu 12 grudnia 2022 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca tegoroczny program edukacyjny „Bezpiecznie nad Wisłą”.

Spotkanie prowadził Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - Sławomir Majcher. Wśród zaproszonych gości głos zabrali m.in.: Pani Bożena Żelazowska - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Aleksandra Wasiak – Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie oraz Michał Puszkarski – Kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Sportu i Turystyki. Marszałka Adama Struzika, reprezentował Pan Emil Sawicki - Sekretarz Marszałka Województwa Mazowieckiego

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy współpracy z Warszawskim Komisariatem Policji Rzecznej oraz Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym realizuje cykliczny program edukacyjny „Bezpiecznie nad Wisłą”, który jest skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu miast i gmin województwa mazowieckiego położonych wzdłuż rzeki Wisły.

Projekt zakłada szkolenie w zakresie zagrożeń wynikających z przebywania nad wodą i ich przeciwdziałaniu. Wykwalifikowani ratownicy przedstawiają w przystępny sposób jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych podczas wypoczynku nad wodą. Pokazują ponadto podstawy reanimacji oraz najlepsze sposoby działania w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo uczestnicy zapoznawani są z historią sportu i turystyki poprzez zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Tegoroczna edycja programu cieszyła się ogromną popularnością. Od września do połowy grudnia przeprowadziliśmy szkolenia dla ponad 1,5 tys. dzieci i młodzieży w ponad 60 grupach. Na rok przyszły planowana jest kontynuacja programu.

W ramach projektu ogłoszony został konkurs plastyczny „Ja nad Wisłą”. Dla zwycięzców przewidziany jest 20 minutowy rejs policyjną motorówką po Wiśle. Na prace czekaliśmy do 30 listopada br. Podczas konferencji podsumowującej program odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu. Rozdaliśmy nagrody w trzech kategoriach wiekowych. Zaprezentowane zostały również prace laureatów. Stworzona została również wystawa mobilna, która eksponowana jest w mazowieckich szkołach, które uczestniczą w naszym projekcie.

Patronat honorowy nad programem edukacyjnym „Bezpiecznie nad Wisłą” objęła Bożena Żelazowska - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego. Ambasadorami projektu są: Elżbieta Urbańczyk - kajakarka, multimedalistka mistrzostw świata i Europy, oraz Bartłomiej Marszałek - motorowodniak, pierwszy w historii Polak startujący w wodnej Formule 1, zawodnik Orlen Team.

Projekt sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.