Otwarcie wystawy
24 lutego 2023 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu miało miejsc uroczyste otwarcie wystawy pt. Sportowcy z niepełnosprawnością na olimpijskim szlaku.

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Jej kuratorem był p. Piotr Banasiak.

Na kilkunastu planszach przedstawiona została historia rozwoju sportu osób z niepełnosprawnością. W formie instytucjonalnej jego początki sięgają pierwszej połowy XX wieku. Już u zarania tego ruchu pojawiły się podziały determinowane rodzajem dysfunkcji zawodników. Z czasem wyodrębniły się trzy podstawowe grupy, skupiające następujące środowiska:

• głuchoniemych i niedosłyszących,
  • niepełnosprawnych fizycznie, niewidomych i niedowidzących,
  • niepełnosprawnych intelektualnie.

Wystawę uświetniła obecnością p. Lucyna Kornobys - dwukrotna srebrna medalista Igrzysk Paraolimpijskich w pchnięciu kulą (Rio de Janeiro 2016, Tokio 2020), prezentując swoje najcenniejsze trofea sportowe. Dla licznie zgromadzonej młodzieży p. Piotr Banasiak zorganizował pokaz sportów paraolimpijskich takich jak boccia i goalball.

Dr Marek Obrębalski - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wręczył odznaczania zasłużonym trenerom i działaczom zajmującym się rozwojem sportu osób z niepełnosprawnościami.

Fot. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu