Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystawa czasowa "Dookoła na dwa koła"

To wystawa o historii turystyki rowerowej w Polsce. W uroczystym otwarciu 15 czerwca w samo południe, uczestniczyło blisko 200 osób. Sukces frekwencyjny bardzo cieszy i świadczy o tym, że turystyka rowerowa przeżywa w naszym kraju prawdziwy renesans popularności. Wśród zaproszonych gości byli między innymi:

  • Mieczysław Nowicki – Członek Zarządu PKOL, mistrz świata i dwukrotny medalista olimpijski w kolarstwie
  • dr hab. Jan Bestry - Prezes WTC
  • Jacek Treichel - Sekretarz Generalny Zarządu Główne PTTK
  • Jacek Trzoch - Członek Zarządu Głównego i Prezes Oddziału Warszawskiego PTTK

Obok gości indywidualnych nie zabrakło dużej grupy młodzieży reprezentujących m in. Szkołę Podstawową nr 65 im. Władysława Orkana z Warszawy czy  Szkołę Podstawową nr 6 im. Elizy Orzeszkowej z Żyrardowa.

Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z historią turystyki rowerowej od końca XIX w. Na szczególną uwagę widzów zasłużyła unikatowa kolekcja rowerów obejmująca ostatnie 150 lat od bicykla po najnowocześniejszej produkt firmy Kross  z 2023 r. -  Esker 6.0 sprawdzający się zarówno na szosie jak i na szutrowych drogach i na górskich ścieżkach. (Wybór i opis rowerów wykonał Łukasz Kubacki). Na ekspozycji zaprezentowane zostały również unikatowe fotografie (część w nich w postaci wielkoformatowej), dokumenty, mapy i przewodniki. Wśród nich szczególne miejsce zajmuję raptularz z podróży rowerowej po Królestwie Polskim, spisany w 1897 r. przez niespełna czternastoletniego Stasia Fertnera. Staraniem naszego Muzeum rękopis ten opublikowany zostanie w formie książkowej, a jej prezentacja nastąpi 28 czerwca o godz.13.00 (szczegóły niebawem).

Na wystawie przedstawieni zostali  bohaterowie długodystansowych tras rowerowych tacy jak Karolina Kocięcka,  Feliks Stanisław Gołębiowski, Rudolf Wacek, Kazimierz Nowak, Maciej Kaszubski czy Wojciech Szyller.  W celu zachęcenia zwiedzających do aktywności fizycznej (bo sezon rowerowy już przecież w pełni) na wystawie zaprezentowano Wschodni Szlak Rowerowy „Green Velo” o długości blisko 2000 km.

Na wystawie kuratorzy posłużyli się zbiorami Muzeum ale również kolekcjami z archiwów WTC, NAC, Biblioteki Narodowej, PTTK i oraz prywatnymi kolekcjami m.in. Macieja i Marcina Brzomińskich. W centrum uwagi oglądających jest też symbol turystyki - ogromny globus, ściągnięty w Muzeum Techniki. Dodajmy też, że wystawy „strzeże” budka graniczna (wypożyczona z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej) oraz szlaban po przejściu którego można otrzymać pamiątkowy stempel do rozdawanego niby-paszportu (w rzeczywistości przewodnika po ekspozycji). Nawiązuje to do ostatnich słów ze wstępu do wystawy:

„Przyjrzymy się czasom, gdy na granicach miast istniały rogatki, a na granicach państwowych szlabany. Opowiemy o czasach, gdy w komisariatach policji podróżnicy meldowali się zbierając stemple odpowiednich władz administracyjnych. Dziś nasz muzealny szlaban jest dla państwa podniesiony w górę i zaprasza wraz z nami do obejrzenia wystawy historycznej: Dookoła na dwa koła.”

Po zakończeniu zwiedzania ekspozycji Paweł Sokołowski z kolegami z WTC przed gmachem Muzeum zaprezentowali bicykl. Chętni mogli spróbować (w asyście instruktora)  jazdy na tym archaicznym rowerze. Pokaz ten spotkał się z żywą reakcją i dostarczył niezapomnianych wrażeń licznie zgromadzonej publiczności. Za namową widzów na bicykl wsiadł też sam dyrektor Muzeum Sportu Sławomir Majcher, co wywołało szczególny aplauz.

Wystawę przygotowali dr hab. Robert Gawkowski i kustosz Piotr Banasiak. Projekt plastyczny opracował Włodzimierz Wasilewski a graficzny Andrzej Choma.

Wystawa będzie czynna do końca września 2023 r.

 

logotypy partnerów i sponsorów