Informacje
Bibliotekę Muzeum Sportu i Turystyki udostępniono Czytelnikom w 1959 r. Służy ona celom naukowo-badawczym, wystawienniczym, kształceniu ogólnemu i zawodowemu, gromadzi literaturę związaną z profilem działalności Muzeum.
Księgozbiór obejmuje głównie publikacje dotyczące różnorodnych aspektów kultury fizycznej, sportu i rekreacji (ok. 65%) oraz turystyki i krajoznawstwa (15%). Uzupełnieniem są książki z dziedziny muzealnictwa, historii sztuki, nauk pomocniczych historii i etnografii oraz bibliografie, słowniki, katalogi i encyklopedie.
Większość zbiorów stanowią książki w języku polskim, ale są również wydawnictwa w języku angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Ponadto w zbiorach znajdują się czasopisma polskie (203 tytuły) i zagraniczne (52 tytuły), poświęcone tematyce sportowej oraz turystyczno-krajoznawczej, łącznie 2729 tomów.
W 2006 roku Polski Komitet Olimpijski przekazał Muzeum Sportu i Turystyki w wieloletni depozyt, swój księgozbiór liczący 1375 egzemplarzy książek oraz czasopisma z lat 1976-2005 (11 tytułów). Po opracowaniu i skatalogowaniu jest on dostępny dla Czytelników od stycznia 2007 roku.
Podstawowym źródłem informacji o zbiorach są katalogi:
- alfabetyczny wydawnictw zwartych
- rzeczowy sportu, wychowania fizycznego i turystyki
- alfabetyczny wydawnictw ciągłych.
Powstaje katalog elektroniczny wydawnictw zwartych (program Libra).
Wydzieloną grupę wydawnictw stanowi księgozbiór podręczny (ok.1500 voluminów), znajdujący się w Czytelni. Obejmuje on:
- encyklopedie ogólne i sportowe
- słowniki językowe i przedmiotowe
- bibliografie, katalogi
- książki o tematyce sportowej według dyscyplin
- książki o tematyce łączącej sport i wychowanie fizyczne z różnymi dyscyplinami wiedzy: filozofią, religią, socjologią, prawem, turystyką, sztuką, literaturą, geografią.
Podstawę księgozbioru podręcznego stanowią wydawnictwa olimpijskie - dzieła o treści ogólnej oraz dotyczące zagadnień szczegółowych:
- Kongresów Olimpijskich
- Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej
- Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
- Narodowych Komitetów Olimpijskich
- Olimpijskich Konkursów Sztuki
- Pierre'a de Coubertina
- Polskiego Komitetu Olimpijskiego
- Oficjalnych raportów olimpijskich.
Uzupełnieniem księgozbioru podręcznego są bieżące czasopisma sportowe.
W Czytelni udostępniane są księgozbiory MSiT oraz PKOL. Mogą z nich korzystać wszyscy zainteresowani po zapoznaniu się z Regulaminem Czytelni.
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w dniu 9 września 2017 podpisało umowę o współpracy z Association Internetionale des Collectionneurs Olympiques AICO (Międzynarodowym Stowarzyszeniem Kolekcjonerów Olimpijskich). Przedmiotem tej umowy było utworzenie Katalogu Biblioteki Kolekcjonerów Olimpijskich na bazie zasobów biblioteki naukowej MSiT, The World Olympic Library - będącej ważną częścią Centrum Studiów Olimpijskich MKOl w Lozannie - oraz obiektów bibliofilskich będących w posiadaniu kolekcjonerów. Z katalogu może skorzystać każdy, obecnie system wyszukiwawczy obsługiwany jest poprzez język angielski, ale w planach jest również kilka innych wersji językowych.
Czytelnia czynna jest we wtorki i czwartki w godz. 9.00-17.00.
Kontakt:
tel. 22 56 03 790, 22 56 03 781
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.