W ostatni weekend na obiektach sportowych klubu Drukarz Warszawa zorganizowano jubileuszowy 35. Memoriał Ireny Szydłowskiej w łucznictwie. W zawodach na torach warszawskiego Drukarza rywalizowało 223 zawodników. Podczas zawodów trener Drukarza Paweł Soliński przekazał na ręce dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasza Jagodzińskiego srebrny medal olimpijski w 4-boju indywidualnym wywalczony w Monachium w 1972 roku przez łuczniczkę klubu z Parku Skaryszewskiego Irenę Szydłowską.

– Mamy już w kolekcji 71 medali zdobytych przez biało-czerwonych w letnich i zimowych igrzyskach. Są tam też wszystkie krążki polskich łuczników. W minionym roku nasze zbiory powiększyły się o brązowy medal wywalczony w rywalizacji drużynowej w 1996 roku w Atlancie przez zawodniczkę Drukarza Iwonę Marcinkiewicz – podkreślił Jagodziński.

Urodzona 28 stycznia 1928 roku we Lwowie Szydłowska, dwukrotna olimpijka (1972 i 1976), była zawodniczką trzech stołecznych klubów: Syreny, Marymontu i Drukarza oraz łódzkiego Społem. Jako pierwsza polska łuczniczka stanęła na podium igrzysk. Oprócz niej tylko raz – w 1996 roku – udało się reprezentantkom Polski wywalczyć medal. W Atlancie na podium stanęły: Katarzyna Klata (Mazowsze Teresin), Iwona Marcinkiewicz (Drukarz Warszawa) i Joanna Nowicka (Mewa Kołobrzeg).

Srebrny krążek Ireny Szydłowskiej można już oglądać na ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki w Galerii Medali Olimpijskich.