Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Miniatura rzeźby Józefa Kałuży w zbiorach Muzeum
Zbiory Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie wzbogaciły się o miniaturę rzeźby przedstawiającą Józefa Kałużę – słynnego przedwojennego piłkarza i trenera reprezentacji Polski.

Do MSiT swoje dzieło podarował 17 stycznia 2019 roku jego autor – artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesław Dźwigaj. Miniatura wykonana z gipsu patynowanego ma 42 cm wysokości, a odlew w oryginalnych wymiarach znajduje się przy ul. Józefa Kałuży 1 w Krakowie, przed stadionem Klubu Sportowego Cracovia. Uroczyste odsłonięcie postumentu miało miejsce 11 października 2017 roku, w 73. rocznicę śmierci legendarnego piłkarza.

Józef Kałuża (1896-1944) – środkowy napastnik – był jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy i trenerów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przez całą seniorską karierę związany był z Cracovią, z którą zdobył dwa tytuły mistrza Polski (1921, 1930). W reprezentacji kraju rozegrał 16 spotkań i strzelił siedem goli – wystąpił m.in. w pierwszym historycznym meczu Biało-Czerwonych, przeciw Węgrom 18 grudnia 1921 roku w Budapeszcie (0:1). Po zakończeniu kariery był selekcjonerem drużyny narodowej. Pod jego wodzą Polacy zajęli czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie (1936) i zadebiutowali na mistrzostwach świata (1938) – w legendarnym meczu w Strasburgu ulegli Brazylii 5:6 po dogrywce.

Fot. 7 - autor Zygmunt Put, lic. CC