Komunikat

Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Złoty medal olimpijski – dar Tomasza Kucharskiego
Podczas otwarcia wystawy „Szczęśliwa trzynastka. 100 lat Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich” Tomasz Kucharski, nasz dwukrotny mistrz olimpijski, podarował naszemu muzeum swój złoty medal.

– 100-lecie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego to dla mnie wyjątkowa chwila. W związku z tym chciałbym uczynić coś, do czego wielokrotnie byłem namawiany, ale dotąd było to dla mnie naprawdę bardzo trudne. Dziś jest ten wyjątkowy moment i dlatego przekazuję do Muzeum Sportu i Turystyki  swój złoty medal olimpijski zdobyty w 2000 roku w Sydney – powiedział nasz dwukrotny mistrz olimpijski, który największe sukcesy odnosił w duecie z Robertem Syczem. Dzięki temu nasza kolekcja medali olimpijskich wzrosła do 76, z których dziewięć zostało wywalczonych przez wioślarzy.

Warto przypomnieć, że był to pierwszy złoty medal olimpijski, jaki zdobyli nasi wioślarze na igrzyskach. W naszym muzeum można również oglądać łódź, na której Tomasz Kucharski i Robert Sycz triumfowali nie tylko w Sydney, ale także cztery lata później w Atenach. A takiej „złotej łodzi” nie ma żadne inne muzeum na świecie!

Tomasz Kucharski to jeden z najwybitniejszych polskich sportowców. W duecie z Robertem Syczem, w kategorii wioślarskiej: dwójka podwójna wagi lekkiej, zdobył dwa złote medale olimpijskie (Sydney 2000, Ateny 2004) i pięć medali mistrzostwa świata (2 złote i 3 brązowe).

Tomasz Kucharski i Robert Sycz zakwalifikowali się na Igrzyska w Sydney w ostatniej chwili. W 1999 roku podczas Mistrzostw Świata w St. Catharines  w Kanadzie zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie limitu wagi. Na szczęście Mistrzowie Świata z 1997 i 1998 roku wykorzystali ostatnią szanse na zawodach Pucharu Świata, i w lipcu 2000 roku zapewnili sobie przepustki do Sydney. Z ponad dwusekundową przewagą zwyciężali w grupie eliminacyjnej i półfinałowej. W finale, ich głównym rywalem okazała się włoska osada w składzie Elia Luini i Leonardo Pettinari. Na 500 metrów przed metą przewaga Polaków wynosiła już 1,5 sekundy. Do mety dopłynęli jako pierwsi wygrywając o całą długość łodzi. Tomasz Kucharski i Robert Sycz dokonali tym samym historycznego wyczynu – zdobyli pierwsze złoto olimpijskie w wioślarstwie dla Polski.

Medal wykonany został przez Królewską Mennicę Australii. Projektantem awersu był włoski artysta Giuseppe Cassioli zaś rewersu absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku Wojciech Pietranik.

Dane techniczne: materiał - złocone srebro na mat i połysk; bicie stemplem; średnica: 68 mm.