Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

01Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu w dniu 28.11.2013 roku Szymona Wdowiaka – znakomitego podróżnika, alpinisty, filmowca i fotografika.
W Muzeum Sportu i Turystyki pamiętamy Go, przede wszystkim, jako niedoścignionego Mistrza w operowaniu kamerą, twórcę wielu niezapomnianych filmów o tematyce przyrodniczej i górskiej, za które był wielokrotnie nagradzany.

Utrwalane przez Niego obrazy gór znają dobrze bywalcy Przeglądów Filmów Alpinistycznych im.W.Rutkiewicz, które Szymon Wdowiak - od 1993 roku - wzbogacał swoją twórczością i obecnością. Szczególnie zapisał się w historii PFA w latach 1998 i 2008 , które były poświęcone Kangczendzondze.

Góry wysokie były największą pasją Jego życia. Z kamerą towarzyszył licznym polskim wyprawom eksploracyjno-alpinistycznym, m.in.: na Kangbachen / 7902 m./, Kangczendzongę /8598 m/, Annapurnę /8091 m/, K2 /8611 m/ oraz inne szczyty Karakorum. Filmował też na Kaukazie, w Pamirze, na Antarktydzie, w górach Alaski i Kanady, Patagonii, Mongolii, Tybecie, Indiach. Podczas tych wypraw powstało ponad 70 filmów dokumentalnych, które przez długi czas jeszcze będą radować nasze serca i oczy.

Dziękujemy - Panie Szymonie – za tę wielką pasję, za twórcze utrwalanie w kadrze piękna przyrody oraz „ogromu i mocy" gór.

Żegnamy Pana. Będzie nam Pana brakowało w Muzeum Sportu i Turystyki i w polskiej kulturze.

Dyrektor oraz Pracownicy
Muzeum Sportu i Turystyki

PS Pogrzeb Ś.P. Szymona Wdowiaka odbędzie się 6 grudnia 2013 roku - o godz. 12,00 w kościele Św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku - nabożeństwo żałobne, po czym nastąpi wyprowadzenie prochów zmarłego na cmentarz parafialny.