Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

W dniu 5 listopada w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Sławne pojedynki w pastiszach Wojciecha Zabłockiego", zorganizowanej z okazji setnej rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji Szermierczej. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 28 listopada.

Wojciech Zabłocki (ur. 1930), trzykrotny medalista olimpijski w szermierce, uznany architekt, a z zamiłowania także malarz, współpracuje z Muzeum od wielu lat. Jest członkiem grupy architektów malujących „Plener" oraz międzynarodowej grupy „Art of the Olympians". Wieloletni prezes, a obecnie Honorowy Prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej, od dwóch kadencji Przewodniczący Rady Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Pastisze można określić jako kompilacyjne dzieła sztuki, świadomie naśladujące prace innego artysty, przetwarzające je lub uzupełniające, bez cech fałszerstwa. Na wystawie zgromadzono 45 akwarel, które Profesor Wojciech Zabłocki namalował w latach 2010 – 2013, wśród nich obrazy inspirowane twórczością m.in. Rembrandta van Rijn, Vincenta van Gogha, Hieronima Boscha czy Stanisława Wyspiańskiego. Profesor wkomponował w ich dzieła postaci toczące pojedynki na miecze, szable, szpady czy rapiery.

Zgromadzonych gości – wśród których byli między innymi medaliści olimpijscy w szermierce Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl i Zbigniew Skrudlik a także architekci z grupy „Plener" – powitali Wojciech Zabłocki oraz dyrektor Tomasz Jagodziński. Autor wystawy za długą współpracę został odznaczony pamiątkowym medalem 60-lecia Muzeum, a sam przekazał do zbiorów obraz przedstawiający sylwetkę twórcy idei nowożytnego olimpizmu, barona Pierre'a de Coubertina na koniu z szablą (mało znany jest fakt opracowania przez barona przepisów walk szermierczych na koniu). To kolejny dar Wojciecha Zabłockiego dla Muzeum.

Wydarzenie uświetniły występy synów Profesora. Marcin Zabłocki wraz z Towarzystwem Szablistów przygotował pokaz fechtunku, a poeta Michał Zabłocki przedstawił napisany z okazji wernisażu wiersz. Dyrektor Tomasz Jagodziński zaprezentował gościom wernisażu kalendarz Muzeum Sportu i Turystyki na rok 2014, który zdobi 13 wybranych przez Autora pastiszy.