Komunikat

Informujemy, że w dniach 30.03 - 01.04 Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystawa przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Luigiego Castiglioni z Maisons-Laffitte we Francji, poświęcona jest światowej sławy malarzowi i mistrzowi plakatu sportowego.

Honorowy patronat nad wystawą objęły Ambasada Francji i Ambasada Włoch w Warszawie.

Luigi Castiglioni zdobył wiele nagród i wyróżnień międzynarodowych. Miał liczne wystawy indywidualne na całym świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in.: Musée de Arts Décoratif, Centre Beaubourg, Musée du Sport, Musée C.O.I., Lincoln Center. Stworzył ponad 300 plakatów o różnej tematyce (polityka, sztuka, kultura, reklama).

Luigi Castiglioni zainteresował się Polską już w okresie Sierpnia'80. W czasie stanu wojennego zaangażował się w pomoc Polsce, tak w wymiarze artystycznym – projektując z inicjatywy organizacji „Medecins du Monde" („Lekarze Świata") słynny plakat Votre Solidarité, jak i materialnym – uczestnicząc w medycznej misji humanitarnej. Bywał przyjmowany przez prezydenta Lecha Wałęsę, księdza prymasa Józefa Glempa. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, czego artystyczną kulminacją była wystawa monograficzna otwarta w 1989 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Luigi Castiglioni określany mianem „onirycznego wizjonera", eksplorował przestrzeń, uwalniając światło i pozwalając mu przenikać do świata snów; wysublimował gest i wysiłek zawodników, wznosząc tym samym plakat sportowy do rangi dzieła sztuki.

Wystawa stanowi wyjątkową okazję, by poznać dzieła wielkiego artysty, przyjaciela Polski, który jako pasjonat sportu przetworzył na język sztuki swoje postrzeganie dyscyplin i ludzi sportu.

W dniu 18 października przybyła do Muzeum SiT prosto z Francji 22-osobowa grupa dawnych przyjaciół, a obecnie członków Stowarzyszenia Luigiego Castiglioni w Maisons-Laffitte. Tuż przed wernisażem francuscy goście zwiedzili ekspozycję stałą „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu", oprowadzeni w języku francuskim przez znawcę sportu – prof. Kajetana Hądzelka, prezesa Fundacji Centrum Edukacji olimpijskiej.

Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum SiT, powitał gości wernisażu, a następnie podziękował Tersilii Castiglioni, wdowie po artyście i prezes Stowarzyszenia, za to, iż zechciała osobiście otworzyć wystawę plakatów sportowych męża, składając na jej ręce symboliczną wiązankę kwiatów.

Tersilia Castiglioni, zgodnie z wcześniejszą listowną deklaracją z dnia 6 czerwca br., oświadczyła, iż przekazuje do zbiorów MSiT kolekcję 100 plakatów prezentowanych na wystawie. (Luigi Castiglioni stworzył 300 plakatów, a więc aż 1/3 spuścizny artysty powiększyła nasze zbiory muzealne).

Michel Rota podziękowała za zorganizowanie wystawy w imieniu Jacquesa Myar, deputowanego parlamentu francuskiego i burmistrza miasta Maissons-Laffitte we Francji, gdzie osiadł na stałe Luigi Castiglioni.

Wśród zgromadzonych gości pojawiła się barwna postać ikony francuskiego rugby – Daniela Herrero. Mistrz rugby i komentator rozgrywek rugby, wywodzący się ze słynnej od XV wieku rodziny francuskich rugbistów, reprezentował na wystawie swojego przyjaciela – Michela Jazy, w którego imieniu przekazał dla Muzeum portret (akwarela) tego sławnego biegacza, dzieło Luigiego Castiglioni. Przypomnijmy, iż Michel Jazy, syn polskich emigrantów, to francuski lekkoatleta, wicemistrz olimpijski i dwukrotny mistrz Europy, który specjalizował się w biegach na 1500 m i 5000 m.

Członkiem Association Luigi Castiglioni, który uczestniczył w uroczystym otwarciu, był także Jozeph Zorgniotti – przybyły z Księstwa Monako członek Monakijskiego Komitetu Olimpijskiego, a także pomysłodawca i organizator w Monte Carlo siedmiu turniejów hokeja na lodzie, zawodnik zespołu AS Monaco, który uczył tajników piłki nożnej księcia Alberta. Jako przyjaciel panującej rodziny Grimaldich uczestniczył w pięciu wernisażach wystaw Luigiego Castiglioni w Monako, organizowanych pod patronatem księcia Alberta II.

Patronów honorowych wystawy reprezentowali radca Luca Lepore z Ambasady Włoch w Warszawie i Nathalie Carratié-Faye – attaché ds kultury Ambasady Francji w Warszawie.

Wśród polskich gości wernisażu znaleźli się: dr Władysław Serwatowski – współpomysłodawca otwarcia festiwalu wystaw Luigiego Castiglioni w Warszawie, Irena Szewińska – członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i wiceprezes PKOl, prof. Wojciech Zabłocki – przewodniczący Rady Muzeum SiT, prof. Kajetan Hądzelek – prezes Fundacji Centrum Edukacji Olimpijskiej, a także wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, dyrektorzy muzeów stołecznych i mazowieckich, przedstawiciele Instytutu Kultury Francuskiej i Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie, przedstawiciele mediów.

Dyrektor Muzeum SiT podziękował obecnym na wernisażu przedstawicielom firmy oświetleniowej Kluś (KlusDesign.pl) : Sylwestrowi Kluś, Maciejowi Kluś i Adamowi Ducek, za profesjonalne oświetlenie 10 plakatów lampami typu „LED".

Kulminacją uroczystego wieczoru było wręczenie medali wybitych z okazji 60-lecia Muzeum SiT, przyznawanych osobom zasłużonym dla Muzeum. Z rąk dyrektora Tomasza Jagodzińskiego otrzymali je: Tersilia Castiglioni – jako ofiarodawczyni kolekcji 100 plakatów Luigiego Castiglioni, prof. Kajetan Hądzelek – za całokształt współpracy z MSiT i współudział w przygotowaniu wystawy, dr Władysław Serwatowski – pomysłodawca otwarcia kilku wystaw poświęconych Luigiemu Castiglioni w Warszawie, w tym w Muzeum SiT.

Elżbieta Kosieradzka, kurator i aranżer wystawy „Luigi Castiglioni – wizjoner sportu", oprowadziła gości, wyjaśniając koncepcję i ideę prezentacji dzieł wielkiego artysty.

Na wystawie zaprezentowano sto plakatów o tematyce sportowej.

Na kondygnacji 4 Centrum Olimpijskiego można obejrzeć pamiątki związane z artystą, m.in. przyznane mu wyróżnienia i medale, fotografie dokumentujące jego spotkania z wybitnymi osobistościami świata sportu, kultury i polityki, a także zaproszenia i wydawnictwa albumowe ilustrujące artystyczny dorobek. Kolekcję plakatów otwiera akcent polski twórczości Luigiego Castiglioni – dwa plakaty: „Polska Solidarność 1980–1990" i „Zawody Solidarności – Sierpień 1990". Motywem przewodnim wystawionych tu plakatów sportowych jest „Międzynarodowy maraton w chodzie"; są także: mityng lekkoatletyczny, rajdy samochodowe, wyścigi konne, a także plakaty związane z wystawami autorskimi Luigiego Castiglioni oraz imprezami sportowymi.

Na kondygnacji - Galerii -1 Centrum Olimpijskiego zaprezentowano dzieła Luigiego Castiglioni, z których większość weszła do kanonu plakatu światowego. Są to plakaty ilustrujące imprezy i dyscypliny sportowe (boks, kolarstwo, piłka nożna, hokej na trawie, bobslej, rajdy samochodowe, golf, siatkówka, łucznictwo, tenis, łyżwiarstwo figurowe), a także zapowiadające wydarzenia z udziałem słynnych sportowców i ukazujące znakomitości świata sportu.

Wystawa czasowa, czynna od 15 października do 4 listopada 2013 roku

 

logo