Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Festiwal Nauki w Muzeum Sportu i TurystykiW dniach 20-29 września 2013 roku w Warszawie odbywać się będzie XVII Festiwal Nauki pod patronatem Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich, Prezesa i Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Pani Prezydent m.st. Warszawy. Po raz pierwszy w gronie organizatorów znalazło się Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

W tegorocznej edycji uczestniczy ponad sto instytucji – m.in. instytuty Polskiej Akademii Nauk, wydziały warszawskich uczelni, stowarzyszenia i muzea. W sumie w ramach Festiwalu odbędzie się ponad 500 spotkań.

Po raz pierwszy udział w Festiwalu Nauki weźmie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które przygotowało różnorodne pokazy i wykłady związane zarówno z historią, jak i technologią wykorzystywaną w sporcie.

• 23.09, godz. 15.30 – Poznaj wielki błękit: historia technologii umożliwiającej nurkowanie

Spotkanie dotyczące technologii umożliwiającej człowiekowi eksplorację świata podwodnego. Zaprezentowany zostanie zarówno dawny, jak i nowoczesny sprzęt wykorzystywany do nurkowania.

• 24.09, godz. 15:30 – Pierre de Coubertin – twórca idei nowożytnego olimpizmu.

Wykład przedstawiający sylwetkę wskrzesiciela igrzysk olimpijskich, a także samą ideę nowożytnego olimpizmu w 150-lecie urodzin barona Pierre'a de Coubertina.

• 25.09, godz. 16:30 Olimpiady, których nie było... O sporcie i igrzyskach olimpijskich w latach 1940 i 1944.

Wykład poświęcony działalności sportowej polskich żołnierzy w niektórych obozach jenieckich znajdujących się na terenie hitlerowskich Niemiec podczas II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem lat olimpijskich: 1940 i 1944.

• 26.09, godz. 15:30 – Fizyka w sporcie

Wykład i pokaz na temat sposobów praktycznego wykorzystania działania praw fizyki (sił aerodynamicznych i hydrodynamicznych, efektu żyroskopowego) w takich dyscyplinach, jak żeglarstwo, lotnictwo i sporty motorowe.

• 27.09, godz. 15:30 – Od celeryferu do górskiego roweru. Historia ewolucji konstrukcji roweru.

Pokaz prezentujący historię roweru od prostych konstrukcji sprzed lat – drezyny, welocypedu czy bicykla – po współczesne nowoczesne jednoślady.

Festiwal Nauki odbywa się każdego września od 1996 roku. Jego animatorami są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, a oficjalnym reprezentantem, na mocy ustaleń Sygnatariuszy Porozumienia, pozostaje od początku Uniwersytet Warszawski. Od 2010 roku tytuł animatora otrzymał także Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej.