Komunikat

Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Olga Niewska - BokserSiła i moc sportu zaklęta w kruchym gipsie. Skupienie, ręce gotowe do ciosu, napięte mięśnie - tak w kilku słowach można opisać ,,Boksera" Olgi Niewskiej. Od czerwca 2013 r. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie ma zaszczyt posiadać w swych zbiorach wyjątkowe dzieło wyjątkowej artystki.

Od początku swej działalności Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, oprócz sprzętu i nagród sportowych, gromadzi także sztukę polską o tematyce sportowej. Zbiory obejmują ponad 7 tysięcy dzieł sztuki (w tym malarstwo, rzeźbę, grafikę i plakat). Kolekcja ta została wzbogacona o rzeźbę ,,Bokser" autorstwa Olgi Niewskiej, zakupioną do zbiorów Muzeum wraz z jej współczesnym odlewem w brązie. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Rzeźba powstała w 1932 r., zapewne specjalnie na III Salon Zimowy Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie. Przedstawia postać pochylonego boksera przygotowującego się do zadania ciosu. Artystka za pomocą prostej, niemal surowej formy osiągnęła ogromną siłę wyrazu. Jak stwierdza historyk sztuki, Adam Konopacki jest to ,,niezwykle efektowna rzeźba, odznaczająca się nowatorskim ujęciem formalnym i tematycznym, stanowi unikat w dziedzinie polskiej rzeźby okresu międzywojennego i może stanowić chlubę zbiorów muzealnych." Dodatkową wizytówką „Boksera" są liczne wystawy, na których był prezentowany, m.in.: "Sport w sztuce", Instytut Propagandy Sztuki, Warszawa 1936, "Sport w sztuce" - Wystawa z okazji 60-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Warszawa, Zachęta 1979, "Rzeźba Olgi Niewskiej", Muzeum Chełmskie, Chełm 2000 czy "Wyprawa w dwudziestolecie", Muzeum Narodowe, Warszawa 2008.

Olga Niewska (1898-1943) – polska rzeźbiarka, uczennica Konstantego Laszczki (ASP Kraków, 1919-1923) oraz Antoine'a Bourdelle'a (Paryż, 1926-28). Jej twórczość była zróżnicowana w zakresie skali, tematyki i materiału. Uprawiała rzeźbę monumentalną, dekoracyjną, medalierstwo. Tworzyła w glinie, gipsie, brązie, kamieniu, drewnie etc. Znaczna część jej dorobku obejmuje rzeźbę portretową (np.: Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego). Brała udział w ponad trzydziestu wystawach zbiorowych (1920 – 1939) w kraju i na świecie oraz indywidualnych: w Krakowie (w 1922 r.) i Warszawie (w 1923 r.)

Rzeźbę „Bokser" autorstwa Olgi Niewskiej będzie można podziwiać na ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od 29 czerwca 2013 r. Mamy nadzieję, że to niezwykłe dzieło zainteresuje miłośników zarówno sztuki, jak i sportu. Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego

loga