Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

W dniach 10 – 12 maja br. w Muzeum Sportu i Turystyki odbył się XX Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Inaugurację Przeglądu poprzedziła ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Dyrektor Muzeum – Tomasz Jagodziński – został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, zaś pracownicy: Barbara Mikocka, Adam Ładny i Wiesława Wiśniewska – Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę. Aktu dekoracji dokonał Henryk Wujec – doradca Prezydenta ds. Społecznych z Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Powitał gości Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum – jako organizator XX PFA im. W. Rutkiewicz. Następnie głos zabrał Murad Ali – Ambasador Pakistanu – przemawiając w roli współorganizatora festiwalu. Pozdrowienia i gratulacje z okazji jubileuszu przekazali: dr Janusz Onyszkiewicz – Prezes Polskiego Związku Alpinizmu oraz Kacper Gradon – przedstawiciel Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Założenia programowe XX PFA przedstawiła Wiesława Wiśniewska – koordynująca działania związane z dwudziestoma dotychczasowymi edycjami Przeglądu.

O wystawach towarzyszących pokazom filmów opowiadały: Barbara Mikocka – komisarz wystawy „Góry, o jakżeż tu miło, jak miło!" i Danuta Piotrowska – autorka wystawy „Noszak – tak to się zaczęło". Kilka słów o Noszaku usłyszeliśmy też od Anny Milewskiej – pielęgnującej pamięć po Andrzeju Zawadzie, kierowniku wyprawy na ten siedmiotysięcznik.

Uświetnieniem wieczoru jubileuszowego była projekcja filmu „Wertikal" Borisa Durowa i Stanisława Goworuchina, który został owacyjnie przyjęty przez publiczność i stał się przebojem XX PFA.

Jak przystało na galę był też ogromny tort i szampan, a Ambasada Pakistanu częstowała swoimi narodowymi potrawami.

W kolejnych dniach Przegląd przebiegał zgodnie z przyjętym programem. W sumie zaprezentowano 17 filmów, odbyło się 6 spotkań z alpinistami, realizatorami filmów, reporterami i fotografikami.

Po raz pierwszy w Przeglądzie wzięli udział goście z zagranicy: Iwa Momatiuk – ze Stanów Zjednoczonych i Nazir Sabir z Pakistanu, którzy wystąpili z niezwykle ciekawymi prelekcjami i pokazami slajdów. Jak zawsze ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia: Krzysztofa Wielickiego, Ryszarda Pawłowskiego i Aleksandra Lwowa, na spotkanie z którymi przybyły tłumy miłośników gór. Organizatorzy musieli demontować ścianę powiększając do maksimum salę, w której odbywał się Przegląd.

Część edukacyjna festiwalu, z udziałem młodzieży szkolnej, została zorganizowana przy współudziale Fundacji „Światło dla Himalajów".

Na uwagę zasługuje również udział w PFA wielu wybitnych osobistości świata gór i kultury, m.in.: Andrzeja Zajączkowskiego - reżysera filmowego, Anny T. Pietraszek – realizatorki filmów, Moniki Rogozińskiej – Prezesa Odziału Polskiego The Explorer Club , korespondentki m.in. z wypraw zimowych na K2 i Nanga Parbat, Anny Okopińskiej – znanej alpinistki, która m.in. dokonała pierwszego wejścia kobiecego na Gasherbrum II /8034 m/, Ewy Matuszewskiej – dziennikarki, autorki wielu książek, w tym o Wandzie Rutkiewicz.

Muzeum składa serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania XX PFA : współorganizatorom – Ambasadzie Pakistanu oraz Rosyjskiemu Ośrodkowi Nauki i Kultury; patronom honorowym – Polskiemu Związkowi Alpinizmu i Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki; głównemu partnerowi – LOTTO; sponsorom – HiMountain, Paker, Mieszko i B.T. Kalinka; patronom medialnym – miesięcznikowi „Góry", kwartalnikowi „Taternik" i portalowi „Wspinanie.pl".

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy tak licznie przybyli na XX – jubileuszowy – Przegląd Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz.

Wiesława Wiśniewska

logo