Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Rok Coubertinowski w Polskim Komitecie Olimpijskim, który został ogłoszony na uroczystym spotkaniu w dniu 16 stycznia 2013 roku, przygotowany wspólnie przez Polski Komitet Olimpijski, Fundację Centrum Edukacji Olimpijskiej i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie przypominać o wielkim impulsie, jaki tchnął w sport końca XIX wieku Francuz baron Pierre de Coubertin (1.01.1863 – 22.09.1937), pedagog, historyk, działacz sportowy i społeczny, jednak znany powszechnie z inicjatywy wskrzeszenia nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Osiągnięcia barona Coubertina są wciąż trudne do całościowego wyliczenia, bowiem działał on i tworzył na wielu obszarach społecznej aktywności i twórczości. "To co podziwiamy w olimpizmie 2012 nie byłoby możliwe bez Pierra de Coubertina", napisał Jacques Rogge w okolicznościowym liście do wszystkich działaczy olimpijskich.

Muzeum Sportu i Turystyki gromadzi dokumentację dziejów olimpizmu oraz polskiego udziału w igrzyskach olimpijskich. Tym samym postać Pierra de Coubertina jest dla nas ważna i bliska. W roku 1966, na nowej ekspozycji stałej w Muzeum, które wówczas rozpoczynało działalność na stadionie SKRY, znalazł się medalion z podobizną wskrzesiciela igrzysk, autorstwa Alfonsa Karnego, a czterdzieści lat później, na ekspozycji muzealnej w Centrum Olimpijskim umieszczono popiersie Coubertina, dłuta artysty rzeźbiarza Dariusza Kowalskiego.

W Bibliotece, Archiwum Fotograficznym i Dziale Muzealiów MSiT znajdują się książki, zdjęcia i medale związane tematycznie z Pierrem de Coubertinem. Sądzimy, że w Roku Coubertinowskim 2013, przypominającym 150 rocznicę urodzin Ojca Olimpizmu, zbiory te ulegną wzbogaceniu.

Na Spotkaniu w dniu 16 stycznia, Muzeum zaprezentowało ze zbiorów własnych zestaw kilkunastu książek , wydanych w różnych językach, związanych tematycznie z wskrzesicielem igrzysk i jego filozofią olimpizmu. Przypomniało też folder z wystawy czasowej „Coubertin i sztuka", która była prezentowana w roku 2009. O zasobach muzealnych związanych z bohaterem spotkania mówiła dr Iwona Grys, a o sportowych pasjach Coubertina opowiedział ze swadą profesor Wojciech Zabłocki, przewodniczący Rady Muzeum, który ma w swoim dorobku malarskim akwarelę „Baron Pierre de Coubertin na koniu" (2004). Spotkanie zakończył „toast coubertinowski".