Komunikat

Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

W roku 2004 profesor Wojciech Zabłocki, olimpijczyk i architekt oraz pisarz i członek Międzynarodowego Towarzystwa Historyków Igrzysk Richard Stanton z USA przygotowali wystawę zatytułowaną „Olimpijskie Konkursy Sztuki". Wystawa prezentowała na kilkudziesięciu planszach rozproszoną wiedzę o „zapomnianych olimpijskich konkursach sztuki". Wystawę uzupełniono wówczas o obiekty wypożyczone z wielu muzeów, w tym z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Wystawę później pokazywano w całości lub fragmentach jeszcze kilkakrotnie. Po raz ostatni podczas Igrzysk XXXI Olimpiady w Londynie, w roku 2014.Od niedawna właścicielem wystawy jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie , a jej pierwszą pozastołeczną prezentację przygotowano w Bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku.

Na otwarciu w dniu 17 marca 2014 zgromadzili się liczni goście – władze Uniwersytetu, przedstawiciele Podlaskiej Rady PKOl z jej przewodniczącym Januszem Kochanem, działacze sportu, dziennikarze, nauczyciele, młodzież. Gwiazdą olimpijską wernisażu był Wojciech Fortuna, który jest obecnie mieszkańcem niedalekiej Suwalszczyzny, gdzie w miejscowości Gorczyca prowadzi własne mini muzeum narciarstwa.

W imieniu gospodarzy gości witała pani Halina Brzezińska - Stec, dyrektor Biblioteki oraz inicjator zaprezentowania wystawy na Uniwersytecie profesor dr hab. Artur Pasko, który – przy pełnym audytorium - wygłosił ilustrowany zdjęciami i muzyką wykład „Polacy na Olimpijskich Konkursach Sztuki".

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie reprezentował dyrektor Tomasz Jagodziński, dr Iwona Grys oraz przewodniczący Rady Muzeum profesor Wojciech Zabłocki. Współautor wystawy opowiedział o jej trudnym powstawaniu, najciekawszych, a mało znanych twórcach - olimpijczykach oraz obecnych szansach na odrodzenie Olimpijskich Konkursów Sztuki.

Zainteresowanie publiczności oraz mediów skłoniło dyrektora MSiT do deklaracji o następnych, wspólnych z Biblioteką Uniwersytecką przedsięwzięciach wystawienniczych.