Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Sto lat temu, 28 marca 1914, w Warszawie urodził się Jan Mulak – jeden z najwybitniejszych trenerów w historii polskiego sportu, współtwórca legendarnego lekkoatletycznego Wunderteamu. Tę okrągłą rocznicę uświetniły okolicznościowe uroczystości – odsłonięcie pamiątkowej tablicy w domu, w którym mieszkał na warszawskim Żoliborzu, a także spotkanie w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Tablicę przy ulicy Krasińskiego 18 odsłonili: królowa polskiego sportu, trzykrotna mistrzyni olimpijska Irena Szewińska oraz syn Jana Mulaka, Janusz, którzy krótko wspomnieli legendarnego Pana Jana. Na dłuższe refleksje czas przyszedł kilkadziesiąt minut później. Na zaproszenie Dyrektora Tomasza Jagodzińskiego, zgromadzeni goście udali się do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

W reprezentacyjnej części ekspozycji stałej, przy Ścianie Chwały Sportu Polskiego, odbyło się spotkanie, które poprowadził redaktor Henryk Urbaś. Podczas uroczystości Pana Jana wspominali m.in. Irena Szewińska oraz jeden z jego podopiecznych, znakomity biegacz Zbigniew Makomaski. Oboje podkreślali, że Jan Mulak był dla lekkoatletycznej rodziny „niczym ojciec". – Powiem górnolotnie, byliśmy w niego wpatrzeni jak w Boga – przyznał Zbigniew Makomaski.

Znany dziennikarz Maciej Wierzyński zaznaczył, że to właśnie pod okiem Jana Mulaka stawiał pierwsze kroki w zawodzie – debiutował jako felietonista w miesięczniku „Lekka Atletyka", którego słynny szkoleniowiec był redaktorem naczelnym. Natomiast wiceburmistrz Dzielnicy Żoliborz Witold Sielewicz podkreślił fakt, że Jan Mulak był żoliborzaninem i warszawiakiem, który zasłużył się dla miasta i kraju podczas II wojny światowej, m.in. jako Powstaniec w 1944 roku.

Witold Sielewicz, wraz z reprezentantem Społecznego Komitetu Obchodów stulecia urodzin Markiem Maldisem, wspomnieli także o inicjatywie powstania Edukacyjnej Ścieżki Biegowej im. Jana Mulaka w Parku Kępa Potocka. Jej inauguracja planowana jest podczas 15. Pikniku Olimpijskiego w dniu 7 czerwca br.

Jan Mulak (1914 – 2005) ze sportem związany był od wczesnej młodości. W latach 30. należał do czołówki polskich biegaczy średniodystansowych, zdobył brązowy medal mistrzostw Polski na dystansie 1500 m. W historii zapisał się przede wszystkim jako jeden z najwybitniejszych polskich trenerów, twórca legendarnego lekkoatletycznego Wunderteamu. To pod jego okiem dojrzewały talenty rekordzistów świata Jerzego Chromika oraz mistrza olimpijskiego Zdzisława Krzyszkowiaka. Sport nie był jedynym polem jego życiowej aktywności – przez wiele lat związany był z PPS, podczas II wojny światowej działał w konspiracji, walczył w Powstaniu Warszawskim. W III RP sprawował mandat senatora, a w 1993 roku pełnił funkcję Marszałka Seniora tej izby.